Babišovy hnojomety v akci II.

Babišovy hnojomety v akci II. 1
Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

Včera publikovaly Financial Times reportáž z oběda, který redaktor listu absolvoval s Andrejem Babišem, celkově až dětinsky naivní text, nicméně o kompetenci středoevropského dopisovatele světových novin teď nejde. Ministr Babiš redaktorovi v článku mimo jiné vypráví, že jeho noviny jsou „naprosto nezávislé“. Tak se pojďme podívat na včerejší vydání Mladé fronty Dnes.

Na titulní straně nahoře čteme: „Sobotkovi lidé koupili podezřele levný hotel“. Sobotka je premiér Bohuslav Sobotka, jeho lidmi jsou Miloš Růžička a Jiří Bis, majitelé PR agentury Bison&Rose. Ti v roce 2005 koupili v Krkonoších hotýlek „Kladenka“, který, doplňuje Mladá fronta, byl do té chvíle v majetku OKD, tedy firmy nedlouho předtím privatizované pod cenou. A, jaká náhoda, i hotýlek nabyli jeho noví majitelé (Růžička a Bisovi) pod cenou. Nakoupili za 13 milionů, přitom podle listu by tržní cena byla minimálně dvakrát větší.

Tak, jak jsou údaje v článku poskládány, působí jako politická výbušnina. Dnešní premiér Sobotka, s nímž má Miloš Růžička přátelsko-pracovní vztah, v roce 2004 umožnil odprodej 46 procent akcií OKD, na konci kteréžto akce se ze Zdeňka Bakaly stal miliardář. Takže tady, zřejmě na oplátku, Bakala, udělal ze Sobotkových lidí aspoň multimilionáře.

Napadený Růžička zareagoval včera tiskovým prohlášením. Nejvíc zdůrazňuje skutečnost, že Kladenka nikdy OKD nepatřila. A že se tu spojují dvě nesouvisející věci způsobem, který má poškodit „politickou konkurenci“ ministra Babiše (neboli premiéra Sobotku).

Pokud jde o vlastnickou historii hotýlku, je to od Miloše Růžičky poněkud chytristika. Ano, Kladenka nikdy nepatřila Ostravsko-karvinským, nýbrž Českomoravským dolům, jenže Českomoravské doly (ČMD) stejně jako OKD patřily do skupiny Karbon Invest, kterou si posléze v jednom balíku koupil Zdeněk Bakala. Takže Růžička sice správně upozorňuje na věcnou chybu, nicméně hypotézu, že premiér komusi dopomohl k miliardám a ten kdosi potom dopomohl premiérovým spojencům k milionům, tím nevyvrací. Odměňovat své pomocníky nemusí loupežník nutně jen z právě uloupeného majetku. Je pravděpodobné, že v této majetkově ne zcela přehledné situaci se někteří čtenáři/diváci/posluchači ztratí, a možná s tím Růžička takhle počítá.

Ani další Růžičkova námitka, že v době privatizace pro Bakalu nepracoval, člověka úplně neoslní. V době, kdy si od Bakaly kupovali Kladenku, pro něho každopádně pracoval. A hlavně už tři roky předtím pracoval pro Bohuslava Sobotku. Pokud nám snad článek v MfD chtěl evokovat prostředí, kde ten zná toho a ten zas toho, a všichni dohromady vydělají moc, nestříleli úplně vedle.

Na druhou stranu ani Babišův list své čtenáře nepřeceňuje a výklad pro ně zjednodušil (záměnou OKD za ČMD) tak, aby si z článku odnesli kýženou představu, že prezent v Krkonoších pro Sobotkovy lidi pochází přímo z Bakalovy zlaté rány na Ostravsku.

Rozhodující pro posouzení celého případu ale bude odpověď na otázku, zda oněch 13 milionů za Kladenku byly skutečně pod tržní cenou. Při takových nákupech bývá důležitá cenová hladina v daném období, a stav nemovitosti. V článku stojí, že chata byla po kompletní rekonstrukci, což by mělo jít poměrně snadno dokázat nebo vyvrátit. Příští týden doufejme bude veselo.

Objasnit pravý stav věcí a případně znemožnit MfD bude úkolem pro samotného Růžičku, řekl bych, že bázlivý premiér Sobotka, který by na OKD jistě nejraději zapomněl, mu nijak nepomůže. Ale je důležité, aby se udělalo jasno.

Ve výčtu důvodů, proč si vláda i po dvou letech vládnutí drží takovou popularitu, obvykle zazní zjištění, že se aspoň neštěkají na veřejnosti. No, za Nečase sice mnohé hádky mezi TOP 09 a ODS, a obou dvou s Věcmi veřejnými, byly zbytečné, hloupé a ničily vážnost vlády, nicméně proti té lidské ubohosti, kdy se místopředseda vlády snaží předsedu téže vlády sejmout přes své „naprosto nezávislé“ noviny, to byla možná trapná, ale přece jen upřímnější a mužnější doba.

Čtěte také: Hnojomety Agrofertu v akci

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články