Přesnější, detailnější. Nový teleskop bude hledat život na objevených planetách
Budoucnost vesmírného výzkumu
Astrofyzici se těší lepším zítřkům. Nedávný objev sedmi planet podobných Zemi vyvolal v jejich řadách diskuzi, jak budou dále zkoumat vesmírná tělesa v soustavě TRAPPIST-1. Díky nové generaci přístrojů, jako jsou například dalekohled E-ELT (Evropský extrémně velký dalekohled) či především kosmický teleskop JWST (Vesmírný dalekohled Jamese Webba), bude podle astronomů možné pátrat nejen po vodě, ale i po důkazech existence života na těchto planetách.
Uznávaná astrofyzička NASA Amber Straughnová tvrdí, že Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude obrovským skokem pro vesmírnou vědu – co do konstrukce a technologii má být mnohem účinnější a přesnější než současně dosluhující Hubbleův teleskop. A nejen díky tomu, že je dvakrát větší – sběrné zrcadlo se skládá z 18 pozlacených šestiúhelníkových segmentů z berylia s celkovou plochou 25 metrů čtverečních. Dalekohledem půjde sledovat mnohem vzdálenější planety se sedminásobnou přesností v porovnání s Hubbleovým teleskopem – neměl by mu uniknout ani čmelák na povrchu Měsíce.
„Díky němu budeme moct zkoumat velice vzdálené hvězdy a planety. Třeba ty, které jsme nedávno objevili. Ze získaných dat bude také mnohem jednodušší analyzovat strukturu atmosféry vesmírných těles a následně vyvodit, zda jsou obyvatelné,“ řekla vědkyně na veřejné přednášce ve fyzikálním institutu v americkém Ontariu. Právě nedávno objevené planety hvězdy TRAPPIST-1 se mají stát hlavním předmětem výzkumu. „Uvidíme vesmír v takových detailech, o jakých se nám dosud ani nezdálo,“ dodala s nadšením.
Systém se nachází v souhvězdí Vodnáře, jeho mateřskou hvězdou je mimořádně chladný červený trpaslík TRAPPIST-1, kolem kterého obíhá sedm zjištěných planet. Nejméně šest z nich je podle vědců velikostí i teplotami na povrchu srovnatelných se Zemí. TRAPPIST-1 je drobnou hvězdou, má asi jen osm procent hmotnosti Slunce.
Za skutečný svatý grál lovců extrasolárních planet, tedy planet mimo sluneční soustavu, jsou považována tři tělesa, která zaujímají v systému čtvrtou až šestou pozici. Na povrch planet hvězdy TRAPPIST-1 dopadá srovnatelné množství energie jako na vnitřní planety sluneční soustavy, tedy i Zemi, a mohly by se na nich nacházet celé oceány. Podle ESO se tak TRAPPIST-1 stane velmi významným cílem budoucích výzkumů.
Hubbleův teleskop se dostal na oběžnou dráhu v roce 1990 a vynesl ho raketoplán Discovery. Příští rok by dosluhující vesmírné zařízení měl nahradit Vesmírný dalekohled Jamese Webba, který nese jméno po řediteli NASA v letech 1961 až 1968.