Cesta do nevolnictví. První půjdou doktoři

Cesta do nevolnictví. První půjdou doktořiKOMENTÁŘ 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Starší lékaři si to ještě pamatují. Po ukončení fakulty a atestaci dostali umístěnku do nemocnice, kam museli odejít pracovat. Mnohé z nich čekalo nějaké zapadlé zařízení v pohraničí, naopak pro potomky z lepších komunistických rodin se vždy našlo místo v nějaké aspoň krajské nemocnici. Tato praxe fungovala ještě v dobách normalizace, teď ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) sepsal zákon, který vrátí staré časy zpátky.

Pět let od atestace

Němečkův návrh dosud nebyl publikován a neví tedy o něm ani většina lékařů. Návrat před listopad 1989 v něm umožňuje odstavec, který určuje povinnosti tzv. rezidentů. Rezident je absolvent lékařské fakulty, který se státní podporou nastupuje na šestiletou praxi v nemocnicích, aby si osvojil svou budoucí specializaci. Podle inkriminovaného odstavce musí rezident po šesti letech v nemocnici a složení atestačních zkoušek „vykonávat povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta po dobu nejméně 5 let od data ukončení specializačního vzdělávání na území České republiky v oboru, ve kterém získal specializovanou způsobilost“.

Když tuto povinnost nesplní, bude muset uhradit peníze, které stát vydal za jeho přípravu k atestaci. Tím se myslí především jeho plat v nemocnici, kde se připravuje, a odměna pro jeho mentora. Odhadem jde o částku přesahující milion korun.

Motivy ministerstva zdravotnictví jsou zřejmé. V zemi chybějí lékaři a noví se hledají až na Ukrajině nebo v Rusku. Proto je třeba přinutit absolventy, aby zůstávali v České republice a neutíkali do Německa za zárukou čtyřnásobného platu, kterého tam dosáhne každý lékař i bez náročných služeb a přesčasů. Zákon tedy zavádí určitý druh nevolnictví mladých lékařů, kdy jim lenní pán, v tomto případě stát, zakáže na pět let pracovat mimo své panství. Do ciziny budou smět nejdříve v pětatřiceti.

Proč oni, když já nemůžu

Člověk může závidět lékařům jejich výdělky v Německu a tedy i zlomyslně přát kratší provaz upletený Němečkovým zákonem. I v takovém případě ho ale napadnou pochybnosti, jestli to může fungovat a jestli nová norma naopak poměry nezhorší. Nejde totiž vyloučit, že po rozšíření nových pořádků mladí lékaři opustí republiku hned po absolutoriu na vysoké škole. V německých nemocnicích se jich ujmou i bez atestace a ještě nabídnou nástupní plat přes tři tisíce eur.

V Česku by je totiž čekala mnohem méně lákavá perspektiva. Už dnes je dost náročné absolvovat šest let postgraduálního studia, při kterém absolventi zpravidla vykonávají práci sekundářů včetně celodenních služeb, přitom se s platem obvykle nedostanou přes hranici tisíc eur.

Teď ovšem zákon přichází s novinkou. Proletáři lékařského stavu by měli za šestileté využívání své pracovní síly pod cenou ještě zaplatit. Pokud se tedy na pět let neupíšou některé tuzemské nemocnici. K tomu logicky patří, že jim nemocnice při takto vynucených smlouvách nebudou nabízet žádné velké platy. Z čistě ekonomického pohledu se investice do výuky německého jazyka dnes vyplatí ještě víc než dříve.

Za jediný smysl sporného odstavce Němečkova zákona lze tedy opravdu považovat především závist vůči lékařům, kteří si na rozdíl od ostatních mohou vydělat mnohem vyšší mzdy a ještě žít v respektovaném postavení v zemi civilizovanější než je Česko.

Naopak vylepšit podmínky lékařů, kteří se v praxi připravují na atestaci, a udržet je tak v zemi, autory zákona nenapadlo.

Platit bude od konce roku

Němečkův zákon může platit už před koncem roku. Ve skutečnosti totiž nejde o samostatnou normu. Už druhým rokem se projednává novela zákona o vzdělávání lékařů, a i když má značné zpoždění, počátkem května prošla prvním čtením ve sněmovně.

Němeček teď ale sepsal tzv. komplexní pozměňovací návrh, o kterém se bude diskutovat maximálně ve zdravotním výboru sněmovny. Poslanci vázaní stranickou disciplínou pak normu odhlasují definitivně ještě během prázdnin. Senátem a prezidentskou kanceláří zákon projde nejdéle za dva měsíce. Bude tedy platit už pro všechny příští absolventy.

Konec svobody vždy přichází nečekaně a také zavedení pětileté nevolnické lhůty pro lékaře může být ten případ.   

Další zajímavé články si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články