Manžel umřel jako mučedník. Byla jsem šťastná

Britka v Sýrii

Manžel umřel jako mučedník. Byla jsem šťastnáNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: Foto: Wikimedia Commons/Steve Evans
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Muslimka opustila Spojené království, kde nechala domov, rodiče i sourozence. V Sýrii se Umm Khattab al-Britaniyyaa provdala za bojovníka Islámského státu. Jednoho dne přišla na návštěvu známá a řekla: „Gratuluji ti, tvůj manžel se stal mučedníkem!“ 

Britka nejdřív nevěřila, že její manžel opravdu zemřel. „Nevěděla jsem, jak reagovat. Rozesmála jsem se,“ citovala její slova Svobodná Evropa. Své pocity pak Umm Khattab al-Britaniyyaa popsala na svém blogu. Byla prý na jednu stranu velmi šťastná, protože její muž to konečně dokázal – stal se mučedníkem v Sýrii. Na druhou stranu její radost kalila myšlenka, že se setkají až v posmrtném životě.

Čtěte také: Chtěl bojovat proti Asadovi, pak prchal před islamisty

Mučednickou smrtí zemřel také nejlepší přítel jejího manžela. Při bojích s Kurdy o severosyrské město Kobani ho postřelili a následkem toho částečně ochrnul. O několik dní později zraněním podlehl. „7. listopadu dosáhl Abu Uthman Afghani toho, o co usiloval,“ napsala britská muslimka. Mučedníky, kteří zemřeli v boji nebo při sebevražedném útoku, oslavuje Islámský stát jako velké hrdiny.

Turecko-syrskou hranici překročila až napotřetí

Umm Khattab al-Britaniyyaa na svém blogu vzpomíná také na komplikace, které provázely její cestu do Sýrie. V Turecku potkala další dvě muslimky, které také toužily připojit se k Islámskému státu, a rozhodly se překročit hranici se Sýrií společně.

Turecké orgány ale měly podezření a zadržely je. Nevěřily tvrzení, že jsou ženy humanitárními pracovnicemi, a proto cestují do Sýrie. Když se prý IS dozvěděl o jejich potížích, poslal jim právníka. „Tomu se nějakou magií podařilo, aby nás po dlouhém a únavném týdnu nechali jít,“ popsala muslimka.

Čtěte také: Vyrazil se synem na výlet. Pak se ozval z tábora islamistů

Nesnáze jejich cesty ale zdaleka nebraly konce. Na hraničním přechodu narazily na příslušníky Svobodné syrské armády a Fronty an-Nusrá, kteří je přinutili k návratu do Turecka. Na další turecko-syrské hranici už měly štěstí, kontrolovali ji bojovníci Islámského státu.

Přibalte si knihu. Třeba Austenové Pýchu a předsudek

Umm Khattab al-Britaniyyaa není první ženou, která na blogu popsala své zkušenosti s životem v Islámském státu. Jiná muslimka, která si říká Ptáček z Jannah (Ptáček z ráje) na anglicky psaném blogu tvrdí, že je lékařkou a k IS se připojila v únoru.

Žena vylíčila nejen každodenní život ve městě Rakka, ale dávala také rady ženám, které se do Sýrie teprve chystají. „Vezměte si s sebou jednu dvě dobré knihy. Jen prosím žádná radikální témata,“ napsala muslimka podle informací Svobodné Evropy. Ideální je podle ní třeba román Pýcha a Předsudek od Jane Austenové.

Po příjezdu prý poskytne Islámský stát ubytování i základní potřeby, jako je vařič, nádobí i potraviny. Ženy, které mají kvalifikaci jako učitelky nebo zdravotní sestry, smějí pracovat.

Čtěte také: Rovnátka ano, čočky ne. Rady bojovníkům Islámského státu

Sdílet:

Hlavní zprávy