Pronájem děloh cizincům skončí. Vláda zakáže miliardový byznys
Náhradní mateřství
Indická vláda plánuje změnu zákona, na jehož základě by služeb náhradních matek mohly nově využívat jen indické páry, nikoliv cizinci. To bude představovat velký zásah do prosperujícího byznysu, který Indii ročně vynáší až miliardu amerických dolarů, především na chudém venkově, píše BBC.
Indii bývá přezdíváno světové centrum náhradního mateřství. Sjíždí se sem totiž páry, které nemohou mít děti a ,,pronajímají si dělohy“ náhradních matek. Vede je k tomu dobrá úroveň zdejšího zdravotnictví, nízké náklady i nedostatečné předpisy. Tomu má být ale konec.
Indií se v poslední době šířily obavy z tohoto neregulovatelného byznysu. Výsledkem bylo podání petice k Nejvyššímu soudu, který vládě v září nařídil, aby tento byznys přesněji regulovala. Vláda na to reagovala svým středečním prohlášením: ,,Vláda nepodporuje komerční náhradní mateřství. Náhradní mateřství bude omezeno pouze na sezdané a neplodné indické páry, nikoli na cizince.“
Indická vláda současně varuje, že si změna zákona vyžádá čas. ,,Je to proces, který vyžaduje ucelený právní rámec nejen z důvodu ochrany práv náhradní matky, ale také z důvodů zákazu a případného potrestání komerčního náhradního mateřství,“ prohlásil právník Ranjit Kumar.
Doposud platné indické zákony nařizují pouze to, že páry ze zahraničí, které v Indii vyhledají služeb náhradní matky, musí být „sezdaný muž a žena, jejichž manželství trvá minimálně dva roky“.