Únik od žalobců? Savov má dokumenty, které mít nemá, potvrdila Bradáčová

Únik od žalobců? Savov má dokumenty, které mít nemá, potvrdila BradáčováNOVÉ
František Savov Foto: Foto: archiv
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Stíhaný podnikatel František Savov předložil soudu v Londýně dokumenty, ke kterým nemá mít přístup. Jedná se o interní texty ze složek státního zastupitelství o detailech případu, píší Hospodářské noviny. Listu vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová potvrdila, že Savov by tyto dokumenty mít neměl.

František Savov je v České republice stíhán kvůli podezření z krácení daní. Majitel vydavatelství Mladá fronta měl stát připravit o 648 milionů korun a již dva roky se skrývá v britské metropoli. Nyní předkládá další materiály, které by jeho vydání do ČR měly oddálit.

„Můžu potvrdit, že právní zástupci inženýra Savova předložili u soudu v Británii dokumenty, k nimž neměli mít přístup,“ řekla pro HN Lenka Bradáčová. „Jak se k nim dostali, nám není známo.“

Podle deníku disponuje Savov dvěma dokumenty, jejichž pomocí se snaží celý proces ve své domovině posunout. První z dokumentů státního zastupitelství rekapituluje dosavadní průběh vyšetřování. Podle HN mohly být pro Savova důležité pasáže, které popisovaly nutnost delšího rozboru dat v počítačích, které podnikateli policie zabavila.

Spekulace o legalitě získání těchto dokumentů odmítl Savovův mediální zástupce Jan Hrubeš. „Všechny dokumenty a předložené důkazy byly získány legální cestou,“ řekl ve vyjádření, které má ECHO24.cz k dispozici Hrubeš. „Jedná se zjevně o zoufalou snahu státního zastupitelství znevěrohodnit důkazy předložené britskému soudu, které usvědčují státní zastupitelství ze lží a manipulací.“

„Je alarmující, že přímo do médií unikají informace z britského spisu, ke kterému nemá přístup ani česká policie, ale výhradně státní zastupitelství a soud. Navíc si státní zastupitelství dovolí komentovat živý spis, je tedy zjevné, že postupuje nezákonně,“ prohlásil v reakci Savov.

Čtěte také: Posedlost úniky informací

Další z dokumentů měly dle listu být poznámky žalobkyně z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Jako nadřízený orgán rozhodovala o stížnosti Františka Savova na údajnou podjatost městské státní zástupkyně. I pomocí tohoto dokumentu se Savov snaží o další zdržování a odsunutí svého vydání do Česka.

Otázka rychlosti procesu je přitom podle deníku důležitá i pro britské soudy, čehož si je stíhaný podnikatel vědom. Snaží se tak poukazovat kromě jiného na zpolitizování celého případu u nás, čehož chtěl docílit např. i ukázáním SMS zpráv s Andrejem Babišem. V nich měl být Savov Babišem údajně v zastrašován po svých přílišných požadavcích v obchodu mezi oběma byznysmeny.

„Odmítáme i jakékoli mediální spojování případu Františka Savova se soudním řízením v Českém Krumlově, kde byl zatím nepravomocně odsouzen člověk, který údajně nabízel policejnímu soudnímu znalci peníze za nerozšifrování zabavených dat,“ komentoval dále Savovův zástupce Hrubeš případ údajné nabídky úplatku soudnímu znalci. „Tuto akci považujeme za policejní provokaci. Kdyby se média namáhala, zjistila by, že drtivá většina aktérů této akce jsou bývalí elitní policisté, včetně samotného obžalovaného. Fakt, že soud udělal v první instanci podmíněný trest místo predikovaného šestiletého trestu je fatální prohrou žaloby a odkrývá účelovost této uměle vyvolané kauzy. Samotný soud konstatoval, že se žádné vazby na podnikatele Františka Savova v této věci neprokázaly. Přesto je případ opakovaně zneužíván k cílené mediální dehonestaci.“

Čtěte také: V kauze Savova padla obžaloba za uplácení znalce

Křetínský a Tkáč kupují od Savova deník E15

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06
×

Podobné články