‚Komenský v hidžábu.‘ Palestinka z táborů je nejlepší učitelkou světa

ŠKOLSTVÍ NA ZÁPADNÍM BŘEHU

‚Komenský v hidžábu.‘ Palestinka z táborů je nejlepší učitelkou světaNOVÉ
Palestinská učitelka Hanan Hrúbová. Foto: Reprofoto: YouTube.com/Palestine TV
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Palestinská učitelka Hanan Hrúbová se narodila do drsného prostředí uprchlického tábora na Západním břehu Jordánu. Odmalička se musela potýkat s násilím, úskoky a nejistou budoucností. V dospělosti se proto rozhodla, že svůj život zasvětí výuce malých Palestinců, kteří – stejně jako ona – musí vyrůstat v táboře. Používá přitom vyučovací metodu, která se podobá známému konceptu Jana Ámose Komenského „škola hrou“. Teď za své aktivity dostala cenu nadace Sunnyho Varkeye udělovanou nejlepším učitelům světa. Součástí ceny je i částka ve výši 1 milion dolarů.

Hrúdovou podle vlastních slov k učitelství dovedly vlastní zážitky z dětství. „Narodila jsem se v podmínkách, kde je každodenní násilí pravidlem a v němž se rychle dospívá,“ uvedla podle agentury AFP. Do podobných podmínek se později narodily i její vlastní děti. Aby jejich život učinila alespoň v rámci možností kvalitnější, rozhodla se jim – stejně jako dětem ostatních obyvatel tábora v palestinském Betlémě – co nejvíce věnovat a snažit se je rozvíjet. „Rozhodla jsem se změnit studijní obor a stát se učitelkou,“ upřesnila.

Palestinská učitelka svoji výuku postavila na metodě, kterou popsala v knize Hrajeme si a učíme se. Hrúdová při výuce klade důraz především na navázání blízkého a čestného vztahu mezi ní a dětmi. Rovněž se snaží děti různým způsobem zapojit do výuky. Usiluje ale i o dobré vztahy mezi dětmi navzájem. Podle britského Independentu se je snaží naučit například to, že spory se nemusí řešit jen násilím, ale i dialogem. Média v této souvislosti uvádí, že za pomocí jejích metod se ve sledovaných třídách skutečně podařilo výrazně snížit násilnosti mezi žáky.

Hrúdová za své působení v oblasti školství tuto neděli v Dubaji převzala cenu nadace Sunnyho Varkeye udělovanou nejlepším učitelům světa. S oceněním je spojena částka jeden milion dolarů (24,1 milionu Kč), která bude vyplácena po částech následujících deset let. Podmínkou je, aby se vítěz věnoval nejméně dalších pět let výuce.

„Jsem hrdá, že se ocitám na tomto pódiu, přijímám tu cenu jako ocenění všech učitelů a těch palestinských zvlášť,“ řekla Hrúbová s dovětkem, že peníze, které obdrží, věnuje na podporu palestinských dětí. Konkrétně chce podle BBC zaplatit stipendia svým nejlepším studentům a motivovat je k tomu, aby se i oni stali učiteli.

Do soutěže o cenu Varkeyovy nadace se přihlásilo 8000 učitelů z celého světa a deset se jich dostalo do finále a bylo pozváno do Dubaje. Vítězku prostřednictvím videokonference vyhlásil papež František a mezi hosty fóra byli také herci jako Salma Hayeková a Matthew McConaughey. Vítězce blahopřál například americký viceprezident Joseph Biden a britský korunní princ William. Cena byla udělena v Dubaji na fóru o vzdělávání a předal ji panovník Dubaje Muhammad bin Rašíd Maktúm.

Čtěte také: Nože, pušky a na Židy. Nenávistné video z palestinské dílny

Násilí v centru Jeruzaléma: Palestinec pobodal izraelské policisty

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články