Britský komentátor se kvůli migraci pustil do kardinála Duky
Tvrdá kritika
Za jednoho ze zpátečnických starých mužů z východní Evropy označil ve svém komentáři k papeži Františkovi a jeho postoji v migrační krizi komentátor britského listu The Independent kardinála Dominika Duku. Pražský arcibiskup podle něj ponižuje muslimy, zatímco papežovo úsilí v migrační krizi zesměšňuje tvrzením, že jde o pouhá gesta.
Duka podle komentátora Roberta Fiska svými nedávnými výroky ohromně pošpinil papeže Františka“. Komentátorovi se nelíbila především Dukova kritika chování papeže v uprchlické krizi, například nedávné cesty na řecký ostrov Lesbos, kterou prý pražský arcibiskup označil za „pouhé gesto“. Podle Fiska existovaly doby, kdy by papež po takových výrocích svému „nezvedenému kardinálovi“ do Prahy poslal „flakón s jedem“ nebo „vrahy se zrezivělým nožem“.
Komentátor kritizoval také údajná slova českého primase na adresu současného papeže, který prý na rozdíl od jeho předchůdců Jana Pavla II. a Benedikta XVI. dostatečně nechápe situaci v Evropě, neboť pochází z Latinské Ameriky. Terčem kardinálova „posměchu“ se podle Fiska stala i německá kancléřka Angela Merkelová.
„Ani slovo ale od kardinála nepadlo o obavě papeže Františka, že Středozemnímu moři hrozí, že se stane ‚hřbitovem‘. Ani slovo od pražského arcibiskupa nepadlo o Františkově snu ‚o Evropě, kde být migrantem není zločin‘,“ píše komentátor.
„Nikdo by neměl Dukovi dávat přednášky o utrpení,“ uznává Fisk a připomíná, že kardinál trpěl ve vězení v době vlády komunistů v Československu. Jeho slova ale podle něj dokazují, že „nedokáže pochopit utrpení těch, kteří nejsou stejné víry“.
Poučit by se podle Fiska měl kardinál z biografie prezidenta Slovenského státu v letech 1939 až 1945 Jozefa Tisa, který se podílel na deportaci slovenských Židů do koncentračních táborů.
Kromě Duky za zpátečníky z východní Evropy, kteří si myslí, že „jen oni a oni sami“ chrání před muslimskými uprchlíky křesťanskou Evropu, Fisk označil také podle něj „odporného“ maďarského premiéra Viktora Orbána a českého prezidenta Miloše Zemana. Orbána však mylně označuje za prezidenta a Zemana za premiéra své země.
Slova chvály má komentátor naopak v celém textu pro papeže Františka, jehož oceňuje především za návštěvy na ostrovech Lampedusa a Lesbos, které jsou zasaženy migrační krizí.