3 Spravedlnost & Inovace jedná

Marvanová jde do voleb. Vyšleme i další, naznačuje Kocáb

NOVÉ

Témata: , , ,

Osobnosti spojené s nově vzniklou politickou platformou SPIN (Spravedlnost & Inovace) kolem advokáta Jana Kalvody a hudebníka Michaela Kocába se vrhají do politiky. Nebudou však kandidovat za SPIN, ale za jiné strany. Jako první oznámila svou kandidaturu do Poslanecké sněmovny za Starosty a lidovce právnička Hana Marvanová. Další jednání podle informací deníku Echo24 probíhají, nikdo další se ale zatím ohledně své kandidatury nerozhodl.

SPIN už dříve oznámil, že chce ovlivňovat politiku. Protože ale tato politická platforma nemá ani tradici ani sílu a ani peníze k tomu, aby sama kandidovala, budou někteří její členové a sympatizanti kandidovat za jiné strany. První, kdo o tomto kroku veřejně informoval, je Hana Marvanová. Ta za SPIN zastupuje oblast práva a spolupodílela se na vytváření programu týkajícího se této oblasti.

Marvanová bude kandidovat za volební koalici STAN a lidovců na 12. místě její pražské kandidátky. „Její kandidatura za STAN a KDU-ČSL je jedna z možných forem aktivit SPINu. Hana Marvanová si to vyjednala sama, žádné jednání SPINu se STAN-Lidovci neprobíhalo,“ uvedl pro Echo24 Jan Štern, který vystupuje jako odborník na oblast inovace SPINu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Marvanová připouští, že měla i nabídky od jiných politických stran. „Vyslyšela jsem prosbu od Starostů. Slíbila jsem jim expertní podporu. To znamená asi tak ve stejné rovině, jako podpořila STAN na kandidátce Dana Drábová jako šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Myslím si, že si určitou podporu zaslouží, protože ti lidé jsou málo viditelní, věnují se komunální politice a dělají to dobře. Konvenuje mi třeba, jak prosazují subsidiaritu, transparentnost, registr smluv a tak dále,“ uvedla pro Echo24.

Hana Marvanová ale podotkla, že její kandidatura rozhodně neznamená pokus o návrat do politiky. Kdyby o to podle svých slov usilovala, účastnila by se třeba stranických primárek a víc se zapojovala do kampaně. „Na kandidátce jsem chtěla být co nejdál. Taková je dohoda, takhle jsem si to vymínila,“ uvedla s tím, že prý neřeší možnost, že by ji voliči z 12. místa vykroužkovali až do sněmovny. „Je to takové co by kdyby. Není to mým cílem,“ dodala.

Marvanová byla aktivní političkou v 90. letech. Byla poslankyní Občanského fóra, po roce přešla k ODS. Ze strany ale v roce 1998 vystoupila a podílela se na založení Unie svobody. Na post ve vedení strany rezignovala v roce 2002, protože nesouhlasila s tehdejšími povolebními vyjednáváními s ČSSD. Na začátku nového milénia se pokusila o návrat do politiky, když ji v únoru 2014 ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO) jmenovala svou 1. náměstkyní. O několik měsíců později ale Marvanová kvůli rozepřím s ministryní rezignovala.

V posledních dnech se však spekuluje o tom, že STAN s lidovci nakonec jako jedna volební koalice kandidovat nebudou. Předvolební průzkumy totiž naznačují, že by nově utvořená koalice možná ani nemusela získat potřebných 10 % pro vstup do sněmovny. Řešením by bylo, že se přejmenují na KDU-ČSL s podporou Starostů, ale kandidátky zůstanou tak, jak jsou. V tom případě by jim stačilo jen 5 % hlasů. Ani takové spekulace ale rozhodnutí Marvanové nezmění. „Jsem připravená STAN podporovat. A když nepůjdou do voleb v koalici s lidovci, tak nepůjdou,“ řekla.

Kocáb kandidaturu vyloučil

Také další osobnosti spojené se SPINem se netají svými sympatiemi k některým politickým stranám. Například Michael Kocáb, hudebník a někdejší poslanec Federálního shromáždění a pozdější ministr pro lidská práva a národnostní menšiny ČR, podporuje TOP 09. „Program Topky je nejbližší hodnotám jednak SPINu, jednak Kroměřížské výzvy. Taky jsem se snažil, aby někteří lidé ze SPINu kandidovali na kandidátkách Topky, i když to pak nevyšlo. TOP 09 upřednostňuju i třeba před KDU-ČSL, protože nechtějí jít do vlády s ANO,“ uvedl Kocáb pro Echo24. To, že by za TOP 09 kandidoval do podzimních voleb, Kocáb vyloučil.

Kandidaturu osobností SPINu za jiné subjekty ale Kocáb vidí jako určité řešení, jak se zapojit do politiky. Pro Echo24 proto potvrdil, že některé další osobnosti kolem SPINu budou na podzim do sněmovny kandidovat. „Ale myslím si, že nejsem tím, kdo by to měl prozrazovat. Ony to ty strany určitě brzy oznámí samy,“ dodal Kocáb, který vystupuje jako odborník na bezpečnost SPINu a má na starosti otázku zahraniční armády.

Ani Tomáš Klvaňa, vysokoškolský pedagog, další z členů SPINu, svou kandidaturu do sněmovny neplánuje. Připustil ale, že jednání SPINUu s některými stranami probíhají. „Ještě nejsme úplně rozhodnutí, kdo by případně kandidoval a kde. Naše iniciativa vznikla i s tím, že nevylučuje spolupráci s politickými stranami a to hlavně formou kandidatur výměnou za podporu našeho programu. Kromě Hany Marvanové se k tomu zatím nikdo neodhodlal,“ řekl pro deník Echo24.

Klvaňa dodal, že v tuhle chvíli SPIN diskutuje hlavně nad tím, jestli vůbec a jak by se měla tato politická platforma zapojit do voleb na českého prezidenta. „Buď bychom chtěli postavit vlastního kandidáta, nebo podpořit takového kandidáta, kterému by ležel na srdci náš program,“ dodal.

Restart demokracie

Mezi programové cíle SPINu, kterými chce „restartovat demokracii“, patří lepší ekonomický růst spojený s technologickým a vědeckým pokrokem. To je podle SPINu cesta k prosperitě. Cesty ke spravedlnosti by mělo být dosaženo zrychlením soudních řízení, zformulováním nové trestní politiky či lepším zákonem o soudních znalcích. Nezbytné je podle SPINu také zefektivnit sociální politiku a ukotvit Česko v Evropské unii a NATO.

Z dalších osobností je se SPINem spojený Pavel Štern, který se zaměřuje na oblast sociálních reforem. Tváří SPINu je také Jiří Kotek, někdejší mluvčí Občanského fóra a zakladatel strany ALTERNATIVA. Kotek se orientuje na vazbu na regiony. Za Iniciativu SPIN vystupuje také ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Marvanová, Kocáb a Kalvoda chtějí „restartovat demokracii“

Několik vět 2017. Kalvoda, Kocáb a spol. chtějí zasáhnout do voleb

Z nového čísla Otroci ideologických balíčků. Ztráta schopnosti vybočit ze svého davu a svobodně myslet

Echo týdne: Kluzký svah, třetí poločas a pracovní úraz ● Esej: Koněv v San Franciscu ● Svět: Christine Lagardeová a úpadek západní civilizace ● Civilizace: Jak dobře vydělávat on-line ● Recenze: Ke hvězdám raději mlčky

Všude hledám Tolkiena Varování politologa Patricka Deneena
Mučení, které jen tak neskončí Václav Marhoul a jeho adaptace knihy Nabarvené ptáče

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.