1 Zvýšení poplatků za autorská práva

Poplatky se zvýšily, OSA dosáhla rekordního výdělku

, NOVÉ

Témata: ,

Po loňském zdražení poplatků, které v některých případech dosáhlo až 50 %, získal Ochranný svaz autorský (OSA) získal nejvíce peněz ve své historii. Další zdražení, které chtěla prosadit tento rok, zastavili poslanci. S informací přišel dnes zpravodajský server iDnes.cz.

Celkem v minulém roce svaz vydělal téměř 930 milionů korun. 788 milionů rozdělil mezi umělce, přes 130 milionů si nechal. „Naše střízlivé plány byly překročeny způsobem, který nejlépe vyjadřuje termín „outstanding“ nebo, chcete-li, říše snů. S tím, že bychom již v uplynulém roce dosáhli na desetimístné číslo, jsme opravdu nepočítali,“ uvedl předseda dozorčí rady Luboš Andršt.

Nejvíce zdražení zasáhlo majitele restaurací a hotelů ve městech nad 100 tisíc obyvatel, kterým svaz navýšil poplatky o 50 procent. „Navyšování je nepřiměřené nesouhlasíme s ním. Mít v restauraci televizi teď znamená za všechny poplatky platbu kolem osmi tisíc korun ročně,“ uvedl pro iDnes.cz prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

OSA je organizace, která je pověřená správou autorských práv hudebních skladatelů, textařů a majitelů nahrávacích studií. Její hlavní prací je vybírání poplatku od uživatelů autorských děl a přerozdělování jich mezi autory. Podle OSA dostávají tito autoři jedny z nejnižších odměn v Evropě.

Čtěte také: Filmy, ceny, večírky. Festival ve Varech je za polovinou

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.