Filmy, ceny, večírky. Festival ve Varech je za polovinou

Mezinárodní filmový festival

Filmy, ceny, večírky. Festival ve Varech je za polovinouOBRAZEM
Herečka Aňa Geislerová Foto:

FOTO: Oficiální stránky Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (http://www.kviff.com/)

23
Panorama
Echo24
Sdílet:

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech není pouze o filmech. Nedílnou součástí jsou i různé večírky. Na party ČEZ, který je generálním partnerem festivalu, si užívaly herečky Aňa Geislerová, Hana Vágnerová nebo modelka Karolína Kurková. Zazpívala zde například Aneta Langerová. Party UniCredit Bank se zase pochlubila návštěvou Dagmar Havlové nebo tenisty Radka Štěpánka. Festival vstupuje do druhé poloviny.

Mezi největší večírky Mezinárodního filmového festivalu tradičně patří ČEZ party. Zazněly zde písně Anety Langerové a Davida Kollera. Z hereček nechyběla Aňa Geislerová nebo Hana Vágnerová, které si zároveň zkusili Oranžové kolo Nadace ČEZ. Oranžové kolo je doprovodným programem festivalu v Karlových Varech už řadu let. Lidé mají možnost pomoci na charitu tím, že budou šlapat na kole. Ujetá vzdálenost se totiž převede na peníze a tu ČEZ daruje vybraným organizacím.

Cena Křišťálový glóbus

Za mimořádný přínos světové kinematografii obdržel cenu Křišťálový glóbus režisér Ken Loach, scenárista Paul Laverty a skladatel James Newton Howard. Loach a Laverty společně vytvořili 12 celovečerních a dva krátké filmy, v nichž se většinou prolíná sociální realismus s humanitárním poselstvím. „V roce 1991 nebo 1992 mi Paul poslal dopis. Tehdy pracoval v Nikaragui jako právník v oblasti lidských práv. Nakonec to dopadlo tak, že jsme spolu natočili film, který Paul v Nikaragui napsal,“ popsal Loach počátek jejich spolupráce. V jejich práci je inspirovaly italské, polské, ale i české filmy, především z 60. let minulého století.

Další snímky najdete v rozsáhlé fotogalerii zde

Britští filmaři před novináři poukázali na to, že téma sociální politiky ve filmech je v Česku a dalších zemích bývalého východního bloku vnímáno jinak než na Západě. „Je hrozné, když se myšlenka vzájemné solidarity zvrhne v něco obludného. Na to jsme chtěli poukázat i ve filmu Země a svoboda. Natočili jsme protistalinský film. Když se ale promítal v Česku, byl tu naopak považován za prostalinský. Je to někdy taková ironie dějin,“ řekl Loach.

Tvůrčí duo bylo za svou práci mnohokrát oceněno i na mezinárodních filmových přehlídkách, například v Cannes nebo v Benátkách. Film Sladkých šestnáct let získal v roce 2002 v Cannes cenu za nejlepší scénář, snímek Země a svoboda se v roce 1995 stal nejlepším filmem European Film Awards. Oba snímky se letos v Karlových Varech promítají při příležitosti třiceti let od založení Evropské filmové akademie.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Skladatel světové pověsti, držitel osmi oscarových nominací, autor hudebního doprovodu téměř ke 130 snímkům James Newton Howard převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Rozdal spoustu autogramů a při své mistrovské lekci prozradil alespoň kousek z toho, jak hudba může povznést filmový obraz. Do Česka se vrátí koncem roku v rámci evropského turné s Českým národním symfonickým orchestrem, které zahájí 3. listopadu v londýnské Royall Albert Hall a navštíví pak dalších čtrnáct velkých měst, Prahu nevyjímaje.

V pondělí do Varů zavítal i kardinál Dominik Duka. Prezident filmového festivalu Jiří Bartoška ho osobně přivítal před vyhlášeným Grandhotelem Pupp a společně poobědvali.

Čtěte také: Čvančarová, Thurman a spol. Herečky zdravily z červeného koberce

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články