2 Účtenková loterie

Máš účtenku? Stát poslušným dá milion nebo i auto

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , , ,

Další informace k účtenkové loterii, kterou ministerstvo financí plánuje spustit 1. října, oznámili v úterý ministr Ivan Pilný (ANO) a jeho náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová. Úřad v rámci ní plánuje ročně vyplácet až 65 milionů korun. Ministerstvo si od loterie slibuje větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek vydaných v systému elektronické evidence tržeb (EET), jehož efektivita by se tím měla zvýšit.

Úřad plánuje ročně vyplácet výhry za 65 milionů korun, měsíčně by si soutěžící měli rozdělit zhruba 21 000 výher. MF v loterii počítá s pěti hlavními výhrami. První bude jeden milion korun, druhá automobil za zhruba 400 000 Kč, třetí 300 000 Kč, čtvrtá 200 000 Kč a pátá 100 000 korun. Dále by lidé měli mít možnost získat 20 výher po 20 000 Kč, 1000 výher po jednom tisíci Kč a 20 000 výher po stokoruně. O ceny se má poprvé losovat 15. listopadu, a to z účtenek vystavených během října.

Lidé budou moci přihlásit neomezený počet účtenek, ale musí dodržovat například pravidlo, že od jednoho obchodníka mohou denně zaregistrovat jednu účtenku. „Podnikatelé se proto nemusí obávat, že budou zákazníci uměle rozdělovat svůj nákup na více částí, aby zvýšili své šance na výhru,“ uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Ministerstvo si od loterie slibuje větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek vydaných v systému elektronické evidence tržeb (EET), jehož efektivita by se tím měla zvýšit. „Pomocí účtenkové loterie chceme posílit obecný názor, že vydávat a brát si účtenku je zcela normální a samozřejmé. Je to standard, na nějž jsou vyklí obyvatelé mnoha evropských zemí, a já věřím, že se k nim brzy připojíme,“ uvedl ministr financí Ivan Pilný (ANO).

Opozice takzvanou Účtenkovku kritizuje a označuje ji jako udavačský nástroj finanční správy. Loterii by navíc měli platit daňoví poplatníci, což se opozici také nelíbí. „Každá koruna daňového poplatníka na udavačskou loterii je zbytečná. Je to od pana Babiše drzost, aby peníze daňových poplatníků utrácel na provoz loterie,“ uvedla pro server Echo24 místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Poslanec za TOP 09 Michal Kučera se pro Echo24 vyjádřil, že Účtenkovka je „sázka na závist, která společnost ještě více rozdělí“.

Nejedná se o první nástroj ministerstva financí, který byl označován za udavačský. Již při zavedení EET byl současně spuštěn web, na kterém lidé mohli nahlásit, že nedostali účtenku. O existenci webu jako první informoval server Echo24. Finanční správa jej však po nějaké době kvůli velké kritice zrušila.Účtenkovou loterii zavedly dříve například Chorvatsko, Slovensko a Slovinsko. Cílem je motivovat zákazníky, aby si brali od podnikatelů pokladní doklad. Hlavní odměnou v těchto zemích byla většinou peněžitá výhra.

Zájemci o účtenkovou loterii mohou od 1. října zaregistrovat účtenky prostřednictvím formuláře na www.uctenkovka.cznebo pomocí mobilní aplikace Účtenkovka, která umožní automatické načtení údajů z účtenky. 

Logo za 100 000

EET začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Od letošního března se zapojily maloobchodní a velkoobchodní firmy. Zatím tak do účtenkové loterie bude možné zaregistrovat jen jejich účtenky. Následovat budou příští rok další obory podnikání. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Účtenková loterie bude stát občany miliony. ‚Ať výhry zaplatí dobroděj Babiš‘

Babišova účtenková loterie začne za půl roku. Vyhrát bude možné i auto

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.