Česko má s Ruskem přátelské vztahy. Svoboda na konferenci RT

Česko má s Ruskem přátelské vztahy. Svoboda na konferenci RTNOVÉ 1
Svět

oj Echo24

Cyril Svoboda na konferenci k 10. výročí ruské státní televize RT prohlásil, že Česko má k Rusku obecně vřelý vztah. Bývalý dlouholetý český politik se vyjadřoval na otázku migrační krize, kdy podle něj při řešení uprchlické vlny i konfliktu v Sýrii hraje rozhodující roli právě pomoc Ruska.

Bývalý ministr vnitra nebo zahraničí Cyril Svoboda se zúčastnil panelové diskuze k 10. výročí kremelské televize RT. Po boku bývalého londýnského starosty Kena Livingstona, někdejšího představitele OBSE Willy Wimmera a neúspěšné kandidátky na post prezidenta USA Jill Steinové mluvil o vztahu ČR s Ruskem i o uprchlické krizi.

„V České republice jsou Rusové všude, ať už je to v Praze nebo jiných regionech,“ uvedl svou řeč Cyril Svoboda. „Obecně podporujeme přátelské vztahy s Ruskem a ztělesňujeme otevřenou a demokratickou společnost, což je najednou konfrontováno s vlnou migrace.“

Uprchlická krize a válka v Sýrii byly hlavním tématem otázek v tomto panelu a Svoboda ve své řeči zdůraznil zejména dle jeho slov důležitou roli Ruska. Podle něj je zadržování uprchlíků různými způsoby spíše dočasné řešení a volá i po spolupráci a nalezení kompromisu mezi Západem a Ruskem.

„Potřebujeme, aby Rusko zastavilo občanskou válku v Sýrii,“ uvedl pak přímo své pohnutky Cyril Svoboda. „Musíme ukončit válku v Sýrii, protože tato migrační vlna silně ohrožuje Evropu. V tomto ohledu je velmi důležité spolupracovat s Ruskem.“

Svoboda se zmínil i o negativním dopadu sankcí vůči Rusku, kdy podle něj záleží na dodržování Minského protokolu. „V současnosti můžeme pozorovat pozitivní změny v situaci v Sýrii, myslím, že v tomto ohledu bychom měli dát stranou naše rozdílnosti,“ uvedl Svoboda.

Čtěte také: Cyril Svoboda oslaví v Moskvě narozeniny prokremelské RT

Na dotaz deníku ECHO24.cz před konferencí uvedl, že na své účasti žádný problém nespatřuje. Rovněž prý nikomu neposílal nebo nekonzultoval svou řeč, ani mu za jeho výstup údajně nebyla přislíbena žádná finanční odměna.