Malost, Zemanův exces. Proč politici nepůjdou na Hrad

Spor o oslavu 28. října

Malost, Zemanův exces. Proč politici nepůjdou na HradAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Malost, nedůstojné přivlastňování si státního svátku, selhání, exces. Tak hodnotí někteří politici rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, který na slavnostní udílení vyznamenání u příležitosti 28. října opět nepozval dva rektory, s nimiž je dlouhodobě ve sporu. Kvůli Zemanovu selektování hostů podle osobních sympatií na Pražský hrad nedorazí třeba ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), poslanci Daniel Korte (TOP 09), Marek Ženíšek (TOP 09), Marek Benda (ODS), Ivan Gabal (za KDU-ČSL) nebo europoslanci Stanislav Polčák (STAN) či Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Další svou účast zvažují.

„Vaše pozvání musím odmítnout, a to v souvislosti s Vaším rozhodnutím pozvat jen některé rektory českých vysokých škol. Mám totiž za to, že jde o svátek státní a ne Váš osobní. Je na Vás, abyste určil kategorie významných představitelů českého národa, které se mají slavnosti účastnit. Nemyslím si ale, že je společensky přípustné si v rámci těchto kategorií vybírat dle sympatií. Jako člen akademické obce nemohu ignorovat, že někteří rektoři vysokých škol pozváni byli a jiní nikoliv. S takovým subjektivním výběrem nemohu souhlasit, a proto omluvte moji neúčast,“ píše v dopise prezidentovi šéf právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Korte: „Na Hrad nedorazím, neboť s člověkem, který se prolhal a propomlouval ke své funkci, nemíním dýchat společný vzduch.“

A nebude zdaleka sám. Ze stejného důvodu už v týdnu odmítl účast na ceremoniálu europoslanec Stanislav Polčák, další politici se podle zjištění deníku ECHO24.cz přidávají.

„Nedorazím,“ má jasno třeba ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. „Já myslím, že to je ukázka určité malosti, nepřenést se přes nějaký konflikt. A jestliže jsou zváni rektoři, tak by asi měli být zváni všichni. Přijde mi to nedůstojné,“ dodává.

„Na Hrad nedorazím, neboť s člověkem, který se prolhal a propomlouval ke své funkci, nemíním dýchat společný vzduch,“ přidává se poslanec Daniel Korte a pokračuje: „Pan prezident se chová jako monarcha a neuvědomuje si, že to není jeho osobní svátek. Selhává ve své funkci.“

„Prezident Zeman se proti všem dosavadním zvyklostem a tradicím rozhodl nepozvat na slavnostní ceremoniál na Pražském hradě dva rektory vysokých škol. Rozhodl se tak jen proto, neb je nemá rád! Je to projev vrchnostenské arogance a buranství,“ uvedl místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Pan prezident, ať už je jím kdokoliv, by měl plnit nějakou službu veřejnosti a 28.10. není zatím jeho svátek!“

Další účast zvažují

Slavnostní večer si kvůli Zemanovu chování nechají ujít také Ivan Gabal nebo Marek Benda.

„Já osobně dorazím, protože si myslím, že Pražský hrad ani 28. říjen nejsou majetkem pana prezidenta,“ říká Stanjura.

Další politici svou účast na oslavách vzniku Československé republiky zvažují. Je mezi nimi třeba bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) nebo ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Myslím si, že není státnické na základně nějakých osobních důvodů někoho z rektorů nepozvat. Svou účast opravdu hodně zvažuji, ještě nejsem rozhodnut,“ říká ministr.

Prezidenta odsuzují ale i ti, kteří se předávání vyznamenání nakonec zúčastní. „Já osobně dorazím, protože si myslím, že Pražský hrad ani 28. říjen nejsou majetkem pana prezidenta,“ vysvětluje šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Na Hrad přijdu, ale vnímám to jako velmi nešťastné rozhodnutí pana prezidenta. Vysoké školy jsou ostrovy akademické svobody a vychovávají k tomu, aby si člověk vytvářel svůj vlastní názor. A odlišné názory musíme respektovat. Takže s tím, že nebyli pozváni dva rektoři, vnitřně nesouhlasím,“ dodává lidovecký místopředseda sněmovny Jan Bartošek.

Někteří pravicoví poslanci chtějí na ceremoniál přijít s odznáčky na podporu Masarykovy univerzity.

Pozvánku na slavnostní večer letos znovu nedostali rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a jeho kolega z Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, kteří v minulosti měli s prezidentem Zemanem spory.

Grubhoffer vyslovil podporu literárnímu historiku Martinu C. Putnovi ve sporu s prezidentem o jeho jmenování vysokoškolským profesorem, Bek zase neumožnil Zemanovi vystoupit na půdě univerzity.

Český prezident v den státního svátku 28. října předá na Pražském hradě vyznamenání mimo jiné i slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, zjistila MF DNES. Jaký druh vyznamenání Zeman Ficovi udělí se však zatím neví. Oficiálním důvodem k vyznamenání je poděkování za dobré vztahy mezi Českém a Slovenskem, uvádí deník. Oba politici jsou však také dlouholetí osobní přátelé.

Čtěte také: 28. říjen není Zemanův svátek, vzkazují univerzity

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz