Ať jdou domů, kritizují demonstranty v Oregonu potomci indiánů

Ať jdou domů, kritizují demonstranty v Oregonu potomci indiánůNOVÉ
Jarvis Kennedy. Foto: FOTO: Print Screen / CNN
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Potomci domorodých amerických kmenů kritizují protestní akt nespokojených farmářů, kteří již šestý den obléhají vládní budovu v Oregonu. ,,Běžte domů,“ vzkazují jim s tím, že půda původně patřila jejich předkům. To oni dlouho před tím, než vůbec vznikla federální vláda, za půdu bojovali a umírali, cituje je CNN.

Vládní budovy správy parku se asi stovka ozbrojenců zmocnila s úmyslem vyjádřit nesouhlas proti odsouzení rančerů Dwighta a Stevena Hammondových. Oba farmáři totiž zapálili vládní pozemky na protest proti jejich vykupování. Po odpykání původních 15 měsíců ve vězení soudce rozhodl, že byly tresty nepřiměřeně nízké, a oba muži se v pondělí za mříže vrátili na další čtyři roky. Soudce to zdůvodnil tím, že rančeři úmyslným založením ohně ohrozili životy hasičů.

,,Uplatňujeme svoje ústavní právo. Neodejdeme, dokud tu půdu nevrátí jejím právoplatným majitelům,“ uvedl Ammon Bundy, jeden z demonstrantů v Oreganu. Upozorňuje, že půdu, předtím, než jim ji nezákonně vzala federální vláda, obdělávali právě farmáři.

Čtěte také: ‚Bílý terorismus.‘ Američané kritizují nečinnost vlády

Ozbrojenci, kteří si přezdívají američtí patrioti, varují, že v budově zůstanou tak dlouho, jak jen to bude nutné. Současně vyzývají veřejnost, aby je podpořila v jejich „boji“, prosí Američany, aby jim do odříznuté budovy poslali zásoby jídla. Ozbrojenci zároveň založili účet, na který mohou jejich sympatizanti zasílat finanční příspěvky.

´Je to banda násilníků´

Příslušníci domorodého kmene Burns Paiute však mají na formu protestu farmářů jasný názor: ,,Běžte domů. My vás tu nechceme,“ volají a doplňují, že to jejich předci bojovali a zemřeli za tuto půdu dlouho předtím, než tu byli potomci současných farmářů, dlouho předtím, než vůbec vznikla federální vláda.

,,Ať odsud vypadnou,“ prohlásil Jarvis Kennedy, člen rady kmenu Burns Paiute, potomků kmene Wadatika. ,,Podle mě je to banda násilníků a drobných kriminálníků. Přišli sem a snaží se obsadit domorodé území, kde jsou pohřbeni naši předci,“ dodal. Později svá slova mírnil a vymlouval se na své emocionální rozčilení.

Kmen Wadatika do této oblasti přišel již před 9 tisíci lety. Jeho členové žili v jeskyních na břehu nedalekého jezera. Když ale jezero začalo vysychat, museli se přesunout jinam.

Burns Paiute nikdy nepostoupil své právo na dané území. V roce 1868 ale obdržel oficiální uznání od federální vlády a podepsanou smlouvu, kterou se vláda zavazuje chránit bezpečí domorodců. Na jejím základě také slibuje, že potrestá jakékoliv ,,bezpráví a trestný čin spáchaný vůči nim rukou bílého muže“.

Příslušníci Burns Pauite sice o půdu dále fakticky bojují, současně ale spolupracují s místní organizací Bureau of Land Management na záchraně archeologických oblastí, které se na daném území nachází. ,,Máme s nimi dobré vztahy. Chrání naše kulturní práva,“ uvedla Charlotte Rodriqueová, předsedkyně rady kmene Burns Paiute.

Bureau of Land Management je přitom stejný úřad, proti kterému demonstrují farmáři.

Čtěte také: Pošlete nám jídlo a svačinu, žádají veřejnost ozbrojenci z Oregonu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články