Kardinál Vlk: Zeman „buranským“ chováním zavařil Forejtovi ve Vatikánu
KAUZA FOREJT
Prezident Miloš Zeman svým „buranským“ chováním značně zkomplikoval cestu dosluhujícího hradního protokoláře Jindřicha Forejta do Vatikánu, myslí si kardinál Miloslav Vlk. Zeman totiž loni představil Forejta jako pravděpodobného nového velvyslance ve Vatikánu samotnému papežovi Františkovi, což je zcela proti diplomatickým zvykům. Způsob českého prezidenta může Svatý stolec chápat jako nepřijatelný nátlak, na což jsou podle Vlka ve Vatikánu velmi citliví.
Kardinál na svém webu uvedl, že v takzvané kauze Forejt, která poslední týdny probíhá, je pro něj nejzajímavější právě Forejtova kandidatura na post velvyslance ve Vatikánu. Tu schválila už vláda v době prezidenta Václava Klause, Forejt však nakonec zůstal ve službě i současného prezidenta. Kandidaturu na nového velvyslance musí nejprve schválit příslušný stát, v tomto případě Vatikán, než se o ní začne mluvit veřejně, a právě to Zeman při loňské návštěvě papeže porušil, když mu Forejta představil jako pravděpodobného nového českého ambasadora.
„Prezident Miloš Zeman Forejtovi v těchto jeho ambicích prokázal vícekrát medvědí službu, když ho představil samotnému papeži a pak také státnímu sekretáři jako budoucího velvyslance ve Vatikánu,“ uvedl Vlk. Zemanův způsob může Vatikán podle kardinála chápat jako nepřijatelný nátlak, na což je Svatý stolec velmi citlivý. A jak některé nedávné události v případě jiných států ukázaly, Vatikán takový postup odmítl.
„Takže prezident Zeman svým ‚buranským‘ způsobem Forejtovi zcela ‚zavařil‘! Ale nejhorší je, že on si to vůbec neuvědomuje, dodal kardinál.
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pro server Aktuálně.cz uvedl, že je s podivem, že se kněz v adventním čase nevěnuje duchovním otázkám a místo toho se snaží vstupovat do politického kolbiště. Podle Ovčáčka má prezident nezpochybnitelné právo se k takovým tématům vyjadřovat.
Forejt se dostal do pozornosti médií začátkem prosince, kdy deník Echo24.cz jako první přinesl informaci o jeho možném konci na Hradě. Hradní protokol byl v poslední době spojen s několika spornými situacemi. Musel vysvětlovat zpoždění leteckého speciálu, ve kterém letěla delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče. Z hradního protokolu také měla podle oficiálního sdělení Hradu pocházet chybná informace, na jejímž základě Zeman obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Schapiro ale ve Vladislavském sále byl. Forejt byl také často zmiňován v kauze neudělení vyznamenání pamětníku židovského holokaustu Jiřímu Bradymu. Minulý rok v září pak při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga visela v Trůnním sále Pražského hradu vlajka OSN místo vlajky Severoatlantické aliance.
Minulé úterý pak Forejt na svůj post skutečně rezignoval. Jeho rezignaci předcházela informace o existenci kompromitujícího videa s údajně diskreditujícími záběry hradního šéfa protokolu. Kompromitující video, které Forejtovi patrně přitížilo, nabízela dvojice mužů více než měsíc několika pražským redakcím. S nabídkou na odkup videa s diskreditujícími záběry šéfa hradního protokolu se dvojice obrátila i na deník Echo24.cz. Redakce video odmítla koupit, protože o jeho publikování neměla zájem. Podobně odmítla záznam publikovat další média. Později se ukázalo, že záznam zakoupila nejméně tři česká média. Záběry z kompromitující nahrávky zveřejnil nejmenovaný malý server, který ji od mužů koupil asi za 35 tisíc korun. Koupi videa poté potvrdilo také vydavatelství Empresa Media, záběry mělo získat rovněž vydavatelství ministra financí Andreje Babiše Mafra. Tyto mediální domy ale video nezveřejnily.
Zeman po Forejtově rezignaci prohlásil, že stále doufá, že se dosluhující hradní protokolář stane velvyslancem ve Vatikánu.