Ruští vojáci v Arktidě přesedlávají na psí a sobí spřežení
ZVÍŘECÍ BOJOVNÍCI V ARKTIDĚ
Ruská armáda se stále intenzívněji připravuje na ovládání a ochranu arktických oblastí, které ukrývají ohromné nerostné bohatství. Vedle moderní techniky, která je zčásti vyvíjena speciálně pro kruté podmínky severu, se ruští vojáci učí využívat i tradiční způsobů dopravy – sobí a psí spřežení. Pro službu ve vojsku cvičí zvířata i příslušníci Severní flotily.
Při čerstvě skočené výcvikové misi průzkumné brigády flotily se muži učili stavět a používat jako obydlí i čumu, což je evenský název pro kuželovitý stan s dřevěnou konstrukcí, který používá většina sibiřských národů. Dá se rychle postavit a sbalit. Surová kůže, jíž je stan potažen, udržuje velmi dobře teplo.
Podle tiskového mluvčího Severní flotily, Vadima Sergy, operovali průzkumníci při výcviku v Murmanské oblasti se sobími spřeženími v teplotách do mínus třiceti stupňů Celsia. Stanový tábor dokázali postavit do patnácti minut, což odpovídá zhruba době, během níž to zvládnou zkušení domorodci a chovatelé sobů.
Do psích spřežení se vybírají už velmi mladá zvířata. Jestli bude štěně dobrým tahounem, můžete odhadnout už ve chvíli, kdy je mu teprve půldruhého měsíce, říká tamnímu tisku seržant Sergej Timonin, velitel 80. arktické motorizované pěší brigády. Ve věku tří měsíců chovatelé nejživějším štěňatům ukazují, jak pracují starší saňoví psi.
Dalším krokem je běh mláďat vedle jejich starších kamarádů, přičemž se jim na hřbet upevňuje zvláštní protizávaží, aby se jím neohýbala špatným způsobem páteř. Důležité je také naučit psy nebát se hlasitých zvuků, jež doprovázejí boj.
„Štěňata nejprve učíme snášet zvuk doprovázející dopad knihy na zem a pak postupně zesilujeme hlasitost až na úroveň, která provází střelbu z útočné pušky a kulometu,“ vysvětluje Timonin. Výcvik končí, když pes dosáhne 18 měsíců a je přiřazen k dospělému týmu.
Psí spřežení je jako způsob dopravy v Arktidě jedním z nejvhodnějších, dodává seržant. Zvířata jsou během vojenských operací dobrá do stoupání, jakož i k převozu zraněných a dopravě nejrůznějších zásob. „Kdyby mašér, psovod, utrpěl zranění, psi ho sami dovezou do nejbližší obydlené oblasti, říká Timonin, podle kterého zvířata v případě neočekávaných zastávek obklopí svého pána, chrání ho a zahřívají.
První arktická brigáda byla vytvořena roku 2015 a je součástí Severní flotily. Jedna část jejích vojáků byla rozmístěna v námořní a letecké základně v Alakurtti v Murmanské oblasti, druhá v Jamalo-něneckém autonomním okruhu na severu Sibiře.