Youtuber-senior z Karviné bojuje proti ‚hitlerovské propagandě USA‘
KDO ŠÍŘÍ PROPAGANDU?
Českou republiku neohrožuje ani tak ruská propaganda, jak tvrdí české tajné služby a studie různých organizací, ale ta americká. Západní svět – včetně České republiky – totiž řídí anglosaské nadnárodní společnosti, které udržují „americký nacistický systém“. Myslí si to aspoň karvinský senior Jan Hrouzek, jehož názorová videa na sociálních sítích dlouhodobě vyvolávají kontroverze.
Think-tank Evropské hodnoty koncem srpna představil studii společnosti Semantic Visions, podle níž ruská média využívají politické postoje prezidenta Miloše Zemana na podporu agresivní a expanzivní zahraniční politiky Kremlu. O pár dní později zase Bezpečnostní informační služba vydala zprávu, podle níž v Česku loni působili hlavně ruští a čínští špioni.
Karvinský důchodce Jan Hrouzek, který natáčí názorová videa na internet, má však na věc odlišný názor. Koncem srpna zveřejnil video, kde říká, že Česko ohrožuje spíše americká propaganda. „Hned na začátek řeknu, že tady máme opravdu velmi nebezpečný totalitní americký nacistický systém, ano, který šmíruje celý internet, ano, sleduje kdekoho, ano, na internetu, pokud má nějaké jakékoli kritické názory proti té americké propagandě,“ říká ve videu. „Ta americká propaganda to je v podstatě nacistická propaganda nadnárodních anglosaských loupežnických společností, ano,“ dodává.
Co se týče působení proruských serverů v České republice, Hrouzek prý o žádných neví. Sám prý občas sleduje pouze Protiiproud a také nechvalně známý Aeronet. „Proč já ty dva weby sleduji? Protože jsou kritické. Ony kritizují americkou propagandu. Totalitní hitlerovskou americkou propagandu v České republice,“ vysvětluje.
‚Protizápadní obsah tvoří většinou běžní občané‘
Z Hrouzkova projevu a také z kvality natáčených videí je zjevné, že se jedná spíše o znepokojeného občana než o placeného propagandistu ve službách Kremlu. To ostatně potvrzují i odborníci, které oslovil server Echo24.cz. Jedním dechem však dodávají, že i podobná videa znepokojených občanů mohou někoho uvést v omyl.
„Domnívat se, že v České republice působí tisíce Kremlem placených agentů, by byl velký omyl. Největší skupinu lidí, kteří na internetu tvoří a sdílí protizápadní, případně prokremelský obsah, tvoří běžní občané, kteří tak činí ze svého přesvědčení. Pokud bychom měli hledat nějaký společný rys, tak se často jedná o starší a/nebo režimem zklamané lidi,“ říká odborník na politický marketing a propagandu Miloš Gregor.
„U starších občanů to může být zapříčiněno nostalgií po bývalém režimu – byli mladí, všichni se měli přibližně stejně a nebylo komu moc co závidět. Ti dnes mohou mít problém i kvůli jazyku, neboť anglicky se ve škole neučili, proto je pro ně těžší se z Ruska přeorientovat na anglicky mluvící svět”. Druhou skupinu pak tvoří lidé, kteří si od demokracie mnohé slibovali, ale jejich očekávání zůstala nenaplněna. Řada těchto aktivních šiřitelů prokremelského pohledu na svět totiž pochází z regionů s vysokou mírou nezaměstnanosti a nižší životní úrovní,“ dodává Gregor.
Jeho slova ostatně nepřímo potvrzuje i samotný Hrouzek. Ten v jednom videu uvedl, že za život vystřídal několik profesí, od roku 1997 je ale dlouhodobě nezaměstnaný.
‚V Rusku by za kritiku oficiální politiky skončil ve vězení‘
Podobně jako Gregor na věc nahlíží i jeho kolegyně z Masarykovy univerzity Petra Vejvodová. „Tak jsem si pár videí pustila a dle mého názoru se jedná o velmi amatérská videa jednotlivce, který se chce veřejně vyjadřovat, i když velmi neodborně a vypadá to, že si pán libuje v konspiracích (i podle dalších videí). Toto právo mu samozřejmě upřít nemůžeme. Dle reakcí lidí, kteří videa zhlédli, působí spíše směšně, než že by někoho přesvědčil o své pravdě,“ říká na adresu karvinského seniora.
Vejvodová ale zároveň upozorňuje, že i „obyčejný člověk“ může svým konáním nahrávat Rusku. Hrouzkova videa totiž spadají do podobné kategorie jako takzvané řetězové maily. Jedná se o šokující, často nepravdivé zprávy, které se šíří mezi lidmi prostřednictvím e-mailu. V posledních měsících se týkaly zejména uprchlíků, pojednávají ale i o dalších tématech.
„I ten tzv. ‚obyčejný člověk‘ může vytvořit disinformaci, která se bude šířit dál a někteří další jednotlivci jí budou věřit. Pokud taková disinformace vypadá logicky, potom může zapadnout do vnímání světa někoho dalšího. Proto se takové zprávy po internetu šíří. Jsou to informace, které používají argumenty, které do sebe zapadají a bez bližší znalosti problematiky, či ochoty si to nějak ověřit, tomu může člověk uvěřit,“ říká Vejvodová. „Rozhodně tento pán není ojedinělým případem. Moc si ale neumím představit, že by taková videa někoho přesvědčila, maximálně utvrzuje ty, kteří dávno zastávají stejný názor,“ dodává.
Stejně tak Gregor připomíná, že lidé, kteří vzhlížejí k Rusku, si mnohdy ani neuvědomují, co by příklon k Moskvě znamenal: „Tito lidé už si však neuvědomují, že Rusko, ke kterému vzhlíží, má výrazně nižší životní úroveň, než máme my. Paradoxně tak volají po odklonu od orientace na bohatý Západ a vzhlížejí k Rusku, kde se lidem žije výrazně hůře. Podobně v otázce svobody si zřejmě neuvědomují, že v Rusku by za kritiku oficiální politiky a protistátní postoje nejspíš skončili ve vězení, zatímco u nás je maximálně někdo zkritizuje zpět nebo s nimi bude polemizovat.“
Hrouzek se podle vlastních slov narodil v roce 1955 v Karviné. Po základní škole prý vystudoval gymnázium v Havířově. „Pak jsem byl dva roky na vysoké škole, ale tam už začaly jakési problémy. Zaprvé, že jsem spoustu věcí si nedovedl vysvětlit a nechápal je,“ uvedl s dovětkem, že školu následně na vlastní žádost opustil. Za socialismu pracoval střídavě jako programátor a horník. Několik profesí vystřídal i po revoluci, od roku 1997 je podle vlastních slov nezaměstnaný.