Babišův úřad udeří na finanční poradce. Žádá maturitu i odbornost
lepší informace
Končí doba, kdy mohl pojištění a další finanční produkty nabízet prakticky každý. Ministerstvo financí připravilo pro trh finančních zprostředkovatelů základní pravidla. Makléři budou muset mít povinně maturitu a nesmí radit bez složení odborné zkoušky. Klienti se od nich mají dozvědět také víc informací. Resort Andreje Babiše (ANO) chce novelu zákona o finančních zprostředkovatelích do vlády předložit v září, do praxe se má dostat příští rok.
Je to byznys, kterému se v Česku aktivně věnuje zhruba 40 tisíc lidí. Nabízejí pojištění domácnosti, povinné ručení, životní pojištění a další finanční produkty. Buď zastupují nějakou konkrétní firmu nebo pracují na volné noze a zprostředkovávají nabídky hned od několika společností. Často po této práci sáhnou jako po možném snadném výdělku. A ne všichni hrají se svými klienty otevřenou hru, nabízejí jim zbytečně moc pojistek nebo naopak neupozorňují na všechna rizika a hrozící sankce.
Obor s nevalnou pověstí chce teď pročistit ministerstvo financí ruku v ruce s Českou národní bankou (ČNB). Se základním záměrem přitom souhlasí i asociace poradců, která čeká, že se novými pravidly podaří odehnat slabé kusy a zlepšit kvalitu celého stáda. Zákonné požadavky by tak měly ve výsledku prospět i lidem, na které finanční poradenství cílí.
„S návrhem nemáme problém. Skládat nezávislou zkoušku u akreditovaného subjektu je správný postup. Kdo to opravdu dělá, ten s tím nebude mít problém.“
„Zákon přinese transparentní proces poskytování pojišťovacích produktů. Musíte informovat klienta o některých věcech, jsou tam požadavky na odbornost, zpřehlední se počet kategorií,“ uvedl pro deník ECHO24.cz náměstek ministra financí Martin Pros. Jednou z novinek je například povinná zkouška u akreditované instituce, bez které finanční poradce nezíská povinnou registraci u ČNB. Podobně jako maturita, bez níž zůstanou zájemcům dveře do oboru zavřené.
„S návrhem nemáme problém. Skládat nezávislou zkoušku u akreditovaného subjektu je správný postup,“ věří Petr Šafránek, generální sekretář Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR. „Kdo to opravdu dělá, ten s tím nebude mít problém. Ke zkoušce budou teprve prováděcí vyhlášky a myslím, že dokážeme s ČNB ohlídat, aby tam byly dotazy z praxe, ne zbytečná teorie,“ zmínil pro ECHO24.cz.
„Vypadnou přivýdělkáři, kteří udělají jednu dvě smlouvy za měsíc. Obor by se měl určitě profesionalizovat. Není to o nějakém přivýdělku, člověk to pak nemůže stíhat, ani odborně sledovat produkty.“
Současný test je snadnější než autoškola
Finanční zprostředkovatelé musí před vstupem na trh absolvovat test už dnes. Zkouška je ale i podle Šafránka pouze formalitou, kterou zvládne prakticky každý. „Jde o 200 otázek, které jsou veřejné a dá se to podle nich naučit. Skládáte test, ve kterém je 50 otázek z této dvoustovky. Je to lehčí než autoškola,“ přiznal generální sekretář. Oceňuje také, že z podmínky povinné maturity budou mít výjimku ti, kdo v oboru aktivně působí už aspoň pět let.
„Vypadnou přivýdělkáři, kteří udělají jednu dvě smlouvy za měsíc. Obor by se měl určitě profesionalizovat. Není to o nějakém přivýdělku, člověk to pak nemůže stíhat, ani odborně sledovat produkty,“ zmínil Šafránek. Podobně to vidí i Stanislav Holeš z právního oddělení společnosti Partners. „Návrh novely zákona vnímáme pozitivně a věříme, že má velký potenciál zkultivovat trh pojišťovacích zprostředkovatelů,“ uvedl. „Trh požadavek vyšší odbornosti akceptoval. Zprůhlední se kategorizace zprostředkovatelů, z pěti kategorií zůstanou jenom dvě. Akceptují to jak pojišťovny, tak zprostředkovatelé,“ libuje si Pros.
Ministerstvo zvažuje i pasáž o provizích
K novele zákona o finančních zprostředkovatelích skončilo v pondělí připomínkové řízení. Přes zdánlivou idylu existuje podle ministerstva financí jeden klíčový problém, kvůli kterému chce na vypořádání připomínek víc času. Otázka provizí za sjednané smlouvy. „Řekli jsme, ať si je pojišťovny a makléři upraví mezi sebou. Ale zatím nejsou schopni se dohodnout,“ upozornil Pros. Připustil proto variantu, že by se mohly provize dostat přímo do zákona, i když původní dohoda nad podobou zákona s ČNB s tím nepočítala.
„Prosazujeme variantu, kdy by bylo vyplácení provize bylo rozloženo do více let.“
Právě téma provizí vidí například v Partners jako zásadní. „Prosazujeme variantu, kdy by bylo vyplácení provize bylo rozloženo do více let,“ zmínil Holeš. Podle něj by tak odpadl problém, kdy zprostředkovatelé „radí“ lidem vypovídat pojistné smlouvy po relativně krátké době, aby sami měli další provizi z nově uzavřených pojistek. Chybnou praxí jsou prý i různě vysoké odměny u jednotlivých produktů. Holeš také odmítá, aby zákon výši provizí zastropoval, protože pak by podle něj nebylo možné odlišit kvality jednotlivých zprostředkovatelů.
Resort financí naopak oceňuje jednu ze změn, kterou do zákona navrhli makléři. Týká se smluv, které klienti pojišťovnám vypoví do dvou let od uzavření. „Dvě asociace zprostředkovatelů přišly s tím, aby si pojišťovny strhly prokazatelné náklady a zbytek vyplatily zpět klientovi,“ uvedl Pros. Zatím byl přitom problém v tom, že lidé po vypovězení takových smluv nedostali prakticky nic. Navíc se to ale často dozvěděli až ve chvíli, kdy si svůj krok už nemohli rozmyslet. To by se teď mohlo změnit.
Čtěte také: Nekalosti, zpronevěry, amatérismus. Tak vidí makléři svou profesi