1

O co hraje Babiš s Českou televizí

Témata: ,

Na stížnost Andreje Babiše proti pořadům 168 hodin a Reportéři ČT lze mít při dnešním stavu vědomostí dva zhruba rovnocenné, přitom opačné názory. Podle prvního je Babiš nešika, podle druhého hraje docela šikovně o něco úplně jiného, než jsou ty pořady.

Verze nešika: Babiš ze svého pohledu zbytečně přiživuje mediálně kauzu, jejíž podstata – nákup dluhopisů a původ jeho dalších příjmů, jimiž zasypával díry ve svých číslech – mu i soudě dle jeho dosavadních reakcí bude asi hodně nepříjemná. Tato verze v sobě obsahuje optimistický předpoklad, že pozornost nezůstane omezena na stížnost televizní radě a – jak by v žurnalistice mělo být samozřejmostí – bude důsledně uváděn celý kontext. Je přitom bez debat, že převést všechny ministrovy trampoty posledních dní na souboj s nepřejícími novináři ČT by pro něj byl velmi přijatelný výsledek. Ostatně na toto podtéma se celou věc snaží omezit i někteří novináři z Mafry.

Způsob, jímž vicepremiér celou věc kolem dluhopisů a svých příjmů staví, je věcně slabý i ve zmíněné stížnosti. Že prý ve vyjádření ze 4. ledna, kdy všechno začalo, uváděl jen zdaněné příjmy, zatímco 19. ledna na tiskovce ty zdaněné i ty nezdaňované. Ve stížnosti teď protestuje, že onoho 4. ledna se ho neptali na jeho celkové příjmy, tak jak by je mohl uvádět. Musíme připomenout, že 4. ledna na otázku, z čeho financoval nákup dluhopisů, odpovídal větou: „Šlo o moje vydělané a zdaněné peníze.“ Teprve když si Echo všimlo, že mu údaje jemně řečeno nesedí, přispěchal po několika dnech s onou nezdanitelnou miliardou. Kde ta se vzala, přiblížit odmítá – pokud za odpovědi nepovažujeme hlášku „sorry jako“ a tajnosti s pindíkem.

Z třináctistránkové stížnosti televizním radním trčí na konci žádost, aby přijali „ve vztahu k těmto redaktorům odpovídající opatření, včetně opatření pracovněprávních“. To je silná káva, taky se včera v podvečer objevila na Novinky.cz konejšivá zpráva, že tu stížnost z 1. února pan ministr o několik dní později doplnil a v doplnění už pracovněprávní opatření nepožaduje.

Pravdu má Babiš v tom, že oba napadené pořady skutečně nepřinášely vlastní, nové informace (168 hodin se o to ostatně ani nepokouší). Ale co když jejich tvůrci aspoň za sebe chtěli kompenzovat do té doby panující ticho kolem obřích potíží pana vicepremiéra v samotném zpravodajství ČT?

A tady přecházíme k verzi Babiš – šikovný politik.

Představa, že by dnes Rada ČT mohla vyslyšet takovou ubrečenou, nevyargumentovanou stížnost, není zřejmě reálná. Nereálný se jeví i exemplární trest pro dotyčné redaktory. Ale o ty dvě reportáže Babišovi nejde. Jde o nastolení dojmu, že po něm nepřejícní novináři z nepříliš oblíbeného, protože arogantního, zpravodajství České televize jdou.

To může přinést body u části diváctva. Druhý praktický dopad půjde dovnitř ČT – aby se neodvážila věnovat Babišovi kritickou pozornost. I doposud bývá ve svém zpravodajství vůči Babišovi zpravidla dosti plachá, koneckonců v den, kdy ho k vyjasnění jeho příjmů vyzval Bohuslav Sobotka, se tato veskrze atraktivní zpráva o tom, že premiér chová u svého vicepremiéra podezření, dostala na řadu v 39. minutě, po sezonních odstávkách ve stavebnictví a stavu vozovek.

Celkově ale dění od začátku ledna dokazuje, že Česká televize (respektive některé ostrůvky svobodného myšlení v tomto kolosu) je jedním ze dvou kanálů, kudy nějaký účinný tlak na Babiše ještě může jít. Tím druhým kanálem by měly být konkurenční politické strany, ale tento druhý kanál je v podstatě mimo provoz.

Miroslav Kalousek žádá mimořádnou schůzi sněmovny věnovanou Babišovým dluhopisům a příjmům. Předseda ODS Petr Fiala razantně vyzve premiéra Sobotku, že ve věci Babišových dluhopisů a příjmů je místo rádoby drsných hlášek na Twitteru potřeba jednat, aby vzápětí s logikou, jíž rozumí maximálně tak on sám, odmítl jediný čin, k němuž má páky, totiž žádat mimořádnou schůzi. („Nemá žádný smysl mu (Babišovi – pozn. red.) poskytovat prostor, aby vykládal, jak všichni kradou.“) 

Premiér Sobotka už minulý týden, kdy se ho na to dokonce ani nikdo neptal, Babiše ujistil, že hrotit situaci k pádu vlády rozhodně nebude. Lidovci o mimořádné schůzi pro jistotu mlčí. V takové chvíli je stížnost televizní radě z Babišova pohledu něco jako preventivní ucpávání posledních velkých děr v lodi, na níž pluje do úřadu premiéra.

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.