U soudu jsou „první čeští teroristé“. Hrozí jim doživotí
Příprava teroristického útoku na vlak?
Před soud se vrací ostře sledovaný případ s „prvními českými teroristy“. Poté, co byl kvůli podezření z podjatosti vyloučen jeden z přísedících, začíná líčení od začátku. Trojici levicových extremistů hrozí za údajnou přípravu teroristického útoku na nákladní vlak až doživotní trest. Další dvě ženy jsou obžalovány z toho, že se útoku nepokusily zabránit. Podle anarchistů jde o vykonstruovaný proces, protože se do jejich skupiny infiltrovali policejní agenti.
Hlavní líčení začalo po zhruba ročním vyšetřování v srpnu 2016 a pokračovalo na přelomu ledna a února 2017. Nyní se však soud vrací na začátek. „Protože se změnil senát, musí hlavní líčení začít znovu. Teď půjde o to, jak budou souhlasit obhájci, popřípadě státní zástupce a účastníci se čtením protokolu. Nebo jestli budou chtít nějaký úkon provádět znovu, ale to se uvidí zítra,“ uvedla pro server Echo24 tisková mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci s tím, že v tuto chvíli je líčení naplánováno zatím na středu, čtvrtek a pátek. Mluvčí nechtěla vůbec spekulovat o tom, jestli by v tomto týdnu mohly padnout rozsudky. „Uvidíme. Třeba budou strany vstřícné,“ dodala.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Hlavní líčení začíná znovu kvůli tomu, že soudkyně Hana Hrnčířová vyhověla námitce na podjatost jednoho z přísedících. Petr Blahuš se totiž ke kauze vyjadřoval na sociální síti, napsal třeba, že podle něj byl útok teroristickým činem, a tak vznikly pochybnosti o jeho nestrannosti. Advokáti obžalovaných se proto obrátili na soud s námitkou vůči Blahušovi a soud ho z jednání ve věci vyloučil.
Mezi hlavní obviněné patří třicetiletý Martin Ignačák, který byl jako jediný z obžalovaných stíhaný ve vazbě, ale po 15 měsících z ní byl propuštěný. Dále čtyřiačtyřicetiletý Petr Sova, který měl být šéfem skupiny a poslední obžalovanou, které hrozí až doživotí, je osmadvacetiletá Alexandra Ščambová. Další dvě ženy Radka Pavlovská a Katarina Zezulová jsou stíhané za nepřekažení pokusu o útok. V kauze je stíhaný ještě šestý člověk pro nedovolené ozbrojování a přechovávání hromadně účinné zbraně. Jeho případ řeší soud v Brně.
Ignačák proti své vazbě držel protestní hladovku a za jeho propuštění několikrát protestovalo anarchistické hnutí v okolí pankrácké věznice. Radikální část anarchistického spektra jako nesouhlas s uvězněním také zapálila policejní auta. Konkrétně si anarchisté stěžovali na to, že je zadržený prý vystaven mučení – údajně proto, že mu vedení věznice odpírá veganskou stravu.
Čtěte také: Český údajný terorista drží hladovku. Soud mu prodloužil vazbu
Skupinu anarchistů zadržela policie během razie proti levicovým extremistům v dubnu 2015. Podle vyšetřovatelů měla minimálně od září 2014 plánovat útok na nákladní vlak s vojenským materiálem či soupravu s vozy značky Hyundai. Zaútočit měli radikálové zápalnými lahvemi na hlavním tranzitním železničním uzlu z Prahy do Plzně v úseku Radotín – Beroun. Policie kauzu vyšetřovala téměř rok s tím, že cílem bylo podle ní narušit „základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu“ Česka.
Obvinění anarchisté vinu odmítají. Kauzu mimo jiné považují za výsledek policejní provokace, do skupiny obžalovaných se totiž infiltrovali policejní agenti. ‚Asistovat‘ měli tajní policisté například při nákupu materiálu na výrobu zápalných lahví či při jejich ozkoušení. Podle Ignačáka přicházely nápady na násilné akce právě od nich.
Případ dostala na stůl soudkyně Městského soudu v Praze Hana Hrnčířová, která například odsoudila k 15 letům vězení uprchlého Radovana Krejčíře z pokusu o tunelování stáního podniku Čepro. Udělila mu nejvyšší možný trest. „Případ byl paní doktorce Hrnčířové přidělen automatickým systémem podle rozvrhu práce,“ řekla k tomu Puci.