Soud s ‚českými teroristy‘, kterým hrozí až doživotí. Pustí se odposlechy
útok na vlak před soudem
Po zhruba půlroční pauze pokračuje soud s „prvními českými teroristy“. Trojici levicových extremistů hrozí za údajnou přípravu teroristického útoku na nákladní vlak až doživotní trest. Další dvě ženy jsou v případu obžalovány z toho, že se útoku nepokusily zabránit. Podle anarchistů jde o vykonstruovaný proces, do skupiny se totiž infiltrovali policejní agenti.
Soudní líčení je naplánované od pondělí do středy. „Všechny tři dny se budou pravděpodobně poslouchat prostorové odposlechy a očekává se, že to bude trvat dlouhou dobu,“ uvedla pro server Echo24 tisková mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.
Mezi hlavní obviněné patří třicetiletý Martin Ignačák, který byl jako jediný z obžalovaných stíhaný ve vazbě. Na konci září se ale po roce a půl stráveném ve vězení dostal na svobodu. O propuštění rozhodl Vrchní soud, který podle Ústavního chyboval, když Ignačáka ve vazbě nechával.
Ignačákův obhájce advokát Ondrej Štefánik se k soudnímu líčení nemohl vyjádřit. „Nezlobte se, ale opravdu to nemohu komentovat. Jako ustanovený obhájce jsem vázán zákonem uloženou povinností mlčenlivosti,“ uvedl Štefánik pro server Echo24.
Druhým hlavním strůjcem údajného plánování teroristického útoku je čtyřiačtyřicetiletý Petr Sova, který měl být šéfem skupiny. Doživotní trest za mřížemi hrozí ještě osmadvacetileté Alexandře Ščambové. Další dvě ženy Radka Pavlovská a Katarina Zezulová jsou stíhané za nepřekažení pokusu o útok. Pavlovské hrozí tři roky vězení, Zezulové dokonce až 12 let, navíc byla totiž obviněna z přípravy zločinu násilí proti úřední osobě.
Anarchisté obvinění odmítají
Sova s Ignačákem společně s policejními agenty podle obžaloby v prosinci 2014 koupili materiál k výrobě zápalných lahví. Později vyrobili tzv. Molotovovy koktejly a vyzkoušeli je. Dvě zápalné směsi zakopali poblíž chuchelského železničního mostu, kde se měl útok podle spisu odehrát. Ščambová měla „hlídat“, když Ignačák s policejním agentem zápalnou lahev ukrývali.
První líčení proběhlo na začátku srpna. Sova na něm označil obžalobu, podle které chtěla skupina plánováním útoku narušit základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu země, za vymyšlený příběh. Několikrát prohlásil, že anarchistická skupina kolem něj byla proti násilí a vinu svaloval na policejní agenty, kteří se do skupiny infiltrovali. Každý krok popsaný v obžalobě podle anarchistů vznikl kvůli aktivitě tajných agentů, s kterými prý jen hráli jejich hru.
Rozuzlení se ale pětice obžalovaných tento týden pravděpodobně nedozví. Štefánik nechtěl předjímat, zda by mohl padnout rozsudek. Podle Puci je to nepravděpodobné. „S největší pravděpodobností se bude odročovat a rozsudek nepadne, ale to záleží na průběhu,“ dodala.
Očekává se, že o soud bude velký zájem. V srpnu zaplnila největší síň pražského soudu vedle novinářů a známých obžalovaných také řada levicových aktivistů, včetně ruského studenta Igora Ševcova, kterého soud na jaře zprostil obžaloby z útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického.
Razie proti levicovým extremistům začala 28. dubna 2015. Celkem bylo zatčeno deset lidí, obviněno jich bylo šest. Případ šestého člověka, stíhaného pro nedovolené ozbrojování a přechovávání hromadně účinné zbraně v bytě, byl z pražské části vyčleněn. Zabývají se jím justiční orgány v Brně.
Případ pětice dostala na stůl soudkyně Městského soudu v Praze Hana Hrnčířová, která například odsoudila k 15 letům vězení uprchlého Radovana Krejčíře z pokusu o tunelování stáního podniku Čepro. Udělila mu nejvyšší možný trest.