Muž, který pohladil Obamu, vysoudil za rasismus na webu 150 tisíc

Urážky na webu

Muž, který pohladil Obamu, vysoudil za rasismus na webu 150 tisícNOVÉ
Jaroslav Suchý má od Parlamentních listů dostat 150 tisíc korun Foto: Reprofoto ČT
1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Jaroslav Suchý u soudu prvoinstančně zvítězil nad serverem ParlamentníListy.cz. Šest let nazpět na sebe upozornil při návštěvě Baracka Obamy v Praze, když amerického prezidenta pohladil po hlavě. Nyní má dostat 150 tisíc korun za to, že bylo jeho jméno spojené s rasistickou internetovou diskusí. Zatím nepravomocnou pokutu uložil provozovateli webu Městský soud v Praze.

„Jak přijít lehce k penězům a na loupení, na to cikáni fištróna mají, ale když slyší slovo práce, dělají, že nevědí co to je! Měli toho šmejda Obamovi střelci odprásknout!“ To je jeden ze vzkazů, který se objevil v diskusi na ParlamentníchListech. Pod textem z roku 2011 o Jaroslavu Suchém s názvem: „Ten, který pohladil Obamu, žaloval Kalouska. Prý ho zbil a okradl.“ Servítky si nebrali ani další diskutéři. 

Přelomový verdikt a rekordní pokuta

Suchý se rozhodl provozovatele webu, společnost Our Media, žalovat. A v polovině ledna vysoudil, zatím nepravomocně, 150 tisíc korun. Informaci uvedl server Romea.cz s tím, že jde na českém internetu o přelomový verdikt. Tak vysokou pokutu za obsah internetové diskuse v Česku dosud nikdo nedostal. Zatím není jisté ani to, zda budou sumu platit Parlamentní listy, jejich vydavatel totiž chystá odvolání.

„Není pravidlem, že diskuse k článkům o Romech bývají vulgární. Chtěla jsem tím říct, že existující diskusní příspěvky, které vulgární nejsou, naopak se jich i lidé zastávají.“

Deník ECHO24.cz měl možnost prostudovat si protokol o jednání, který podrobně popisuje práci s diskusemi na Parlamentních listech. „Hlídání diskuse znamená, že čtu diskusní příspěvky v rámci svých časových možností a případně je vymazávám, trávím tak 3 až 4 hodiny denně, ale je to rozdílné, podle toho, kolik mi zbude času, reaguji na konkrétní podněty, ale já se věnuji i tomu vyhledávání,“ zmínila před soudem produktová manažerka webu. Její jméno je součástí protokolu, záměrně ho ale neuvádíme. Tvrdí totiž, že ona i její rodina čelí výhrůžkám „promazávaných“ diskutérů.

Proč některé vulgarismu projdou? Netuším

„Není pravidlem, že diskuse k článkům o Romech bývají vulgární. Chtěla jsem tím říct, že existující diskusní příspěvky, které vulgární nejsou, naopak se jich i lidé zastávají,“ uvedla správkyně diskusí. S hlídáním jí sice pomáhá automat, který má vulgarismy automaticky zachycovat. Před soudem ale nebyla schopná říct, na jaká slova je nastavený. Zmínila navíc, že registrace je podmínkou pro účast v diskusích teprve od loňského podzimu.

„Nevím, jak je možné, že na webu se objevují v diskusních příspěvcích některé vulgarity a neprochází filtrem, ono ani není z časových a technologických možností možné, aby filtr automaticky vše odstranil, jsou tam tisíce příspěvků za minutu,“ připojila žena, podle které je možné problematické příspěvky na žádost uživatelů odstranit. Sami si nemohou smazat ani to, co do diskuse napsali.

„Zde bylo v řízení prokázáno, že názory diskutujících mají pravdivý základ, a pokud i nějak vybočují z oprávněné diskuse, pak je dostatečným odstranění těchto diskusních příspěvků.“

Suchý ale tvrzení pracovnice Parlamentních listů rozporoval. Snažil se prý dosáhnout výmazu rasistických příspěvků na webu opakovaně. Uspěl ale až loni v září.

Advokátka Simona Pastrnková, která ve sporu Parlamentní listy zastupovala, přišla s tezí, že je nutné rozlišovat mezi adresnými a neadresnými příspěvky. „Zde bylo v řízení prokázáno, že názory diskutujících mají pravdivý základ, a pokud i nějak vybočují z oprávněné diskuse, pak je dostatečným odstranění těchto diskusních příspěvků,“ uvedla. Pokud jde o příspěvky neadresné, není podle ní ale možné chtít peníze po provozovateli webu, i kdyby byl jejich obsah závadný.

Městský soud v Praze se ale k interpretaci advokátky nepřiklonil. Ponížil pouze finanční nárok Suchého z požadovaných 200 tisíc korun na 150 tisíc.

Čtěte také: Pálí parkety a mají lázně zdarma? Kampaň bojuje s mýty o Romech

Jaroslav Suchý je známý především kvůli pohlazení amerického prezidenta. V televizi se objevil ale také při řadě dalších příležitostí – dvě z nich zachycují následující ukázky.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz