Bezuzdný export. Džihádisté z IS střílejí i českými zbraněmi
TERORISTY VYZBROJUJE KDEKDO
Amnesty International (AI) vznáší vážná obvinění vůči mezinárodnímu společenství. Ukrutnosti Islámského státu (IS) umožnily podle organizace teprve mohutné dodávky zbraní do Iráku. V arzenálech teroristických milic je tak i výzbroj z Česka, respektive z Československa, uvádí ve svém čerstvě zveřejněném dokumentu AI. Ve srovnání s ostatními národními zbrojaři jde ale jen o malé množství.
Četné zbraně různého druhu používané islamisty jsou „učebnicovým příkladem, jak bezohledný obchod se zbraněmi podporuje ukrutnosti ve velkém stylu“, konstatuje Amnesty International ve svém 44stránkovém dokumentu s názvem Taking Stock: The Arming of Islamic State, v němž se snaží zevrubněji analyzovat původ výzbroje používané bojovníky Islámského státu.
Kvůli chybějící regulaci a kontrole jejich zásob v Iráku má IS „bezpříkladný přístup ke zbraním“. Podle zprávy AI používali(jí) islamisté velké množství zbraní z celého světa, které jim padly do rukou při dobytí severoiráckého města Mosul v červnu 2014.
Islámský stát používá tyto zbraně k dobývání dalších území v Iráku a Sýrii a páchá s nimi zvěrstva vůči civilistům. Džihádisté se zmocnili četné výzbroje i při dobytí armádních a policejních základen v Tikrítu, Ramádí a ve Fallúdži. Irácká armáda přitom není ani schopná vyčíslit, o jakou výzbroj přišla.
Amnesty uvádí, že džihádisté bojují s výrobky z nejméně pětadvaceti zemí, mezi nimiž je i všech pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN – tedy USA, Rusko, Čína, Británie a Francie. Poměrně rozšířené jsou u džihádistů třeba útočné pušky a další ruční zbraně původem z Ruska a zemí bývalého sovětského bloku, z USA, Číny, Belgie nebo Německa. Ze Spolkové republiky jmenuje AI třeba zbrojařskou firmu Heckler & Koch.
Džihádisté se v uplynulých zhruba dvou letech zmocnili i značného množství těžké výzbroje, z níž jako kuriozitu uveďme několik amerických tanků M1A1M Abrams, jež ale džihádisté zřejmě preventivně zničili. Každopádně neexistuje žádný doklad, že by je nasadili v boji. Hlavními bitevními tanky islamistů jsou ruské T-55 a T-62.
Pokud jde o Česko a Československo, zmiňuje jimi vyráběné zbraně dokument Amnesty Interantional na čtyřech místech. Konkrétně píše o samonabíjecí pistoli vzor 52. „Dvaapadesátka“ se používala ve výzbroji naší armády více než půl století a dodnes patří mezi účinné a populární zbraně – i mezi islamisty. Československo bylo podle AI také mezi nejméně 34 zeměmi, které v 80. letech minulého století vyzbrojovaly irácký režim Saddáma Husajna. Do Iráku tehdy směřovalo asi 12 procent veškerého globálního exportu zbraní.
Pokud jde o aktuální obchod se zbraněmi, Amnesty International připomíná Českou republiku spolu s Jižní Koreou v době od října 2012 do prosince 2013, kdy prý s režimem v Bagdádu uzavřely dohody na dodávky letadel za miliardu dolarů.
Zvláštní kapitolou je vyzbrojování (umírněných) džihádistů ze strany západních a arabských zemí včetně například Turecka, pašování zbraní, černý obchod s nimi a podobně. Jako důsledek z dosavadního vývoje požaduje organizace AI mezi jiným přísnější kontroly zásob zbraní v Iráku.