1

Vědci oživili 30 let zamrzlé želvušky. Ty se dokonce rozmnožily

,

Témata: ,

Dá se zmrazit živý tvor a rozmrazit o dekády později, aby zůstal naživu? Jeden živočišný druh už to dokázal. Japonští vědci rozmrazili po 30 letech mikroskopické organismy zvané želvušky a ty se znovu probraly k životu. Jedna z nich se dokonce úspěšně rozmnožila.

Želvušky jsou považovány za jeden z nejodolnějších živočišných druhů na Zemi a nyní překonaly další rekord, který se týká přežití v nepříznivých podmínkách – dokázaly v pořádku přestát 30 let ve zmrazeném stavu. Informoval o tom server BBC. Ten upozornil na práci vědců v Japonsku, kteří rozmrazili vzorek mechu, jenž byl před více než 30 lety odebrán v Antarktidě a od té doby skladován při teplotě minus 20 stupňů Celsia.

Vědci pojmenovali dvě želvušky kódovými jmény SB-1 a SB-2 a pozorovali, zda se po rozmrazení vrátí k životu. Obě se začaly po nějaké době pohybovat a přijímat potravu. Jedna nicméně po 20 dnech uhynula. Druhá se ale začala rozmnožovat: nakladla 19 vajíček, ze 14 z nich se úspěšně vylíhly nové organizmy.

Želvušky jsou svou nesmírnou odolností známé. Odborníci už dříve dobře popsali stav zvaný anabióza, do něhož želvušky upadají za nepříznivých podmínek a kdy dokážou prakticky zastavit svůj metabolismus. V tomto stavu zvládnou přežít nejen dlouhotrvající sucho, ale také extrémně nízké i vysoké teploty cca od -273 do +150 stupňů Celsia, nebo vliv škodlivého záření, či tlak hlubší, než je na dně oceánu.

Nejdelší zaznamenané přežití želvušky ve zmrazeném stavu dosud bylo devět let – dva exempláře rozmrazené v japonském Národním institutu polárního výzkumu ale tuto dosavadní hranici třikrát překročily.

Na celém světě žije asi 400 druhů želvušek, z toho asi 110 druhů se vyskytuje i v České republice.

Čtěte také: Vědecké průlomy roku? Lidové hlasování vyhrálo Pluto

Čtěte také: VIDEO: Želva kameramanka. Natočila korálový útes

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.