Vědci oživili 30 let zamrzlé želvušky. Ty se dokonce rozmnožily
Dá se zmrazit živý tvor a rozmrazit o dekády později, aby zůstal naživu? Jeden živočišný druh už to dokázal. Japonští vědci rozmrazili po 30 letech mikroskopické organismy zvané želvušky a ty se znovu probraly k životu. Jedna z nich se dokonce úspěšně rozmnožila.
Želvušky jsou považovány za jeden z nejodolnějších živočišných druhů na Zemi a nyní překonaly další rekord, který se týká přežití v nepříznivých podmínkách – dokázaly v pořádku přestát 30 let ve zmrazeném stavu. Informoval o tom server BBC. Ten upozornil na práci vědců v Japonsku, kteří rozmrazili vzorek mechu, jenž byl před více než 30 lety odebrán v Antarktidě a od té doby skladován při teplotě minus 20 stupňů Celsia.
Vědci pojmenovali dvě želvušky kódovými jmény SB-1 a SB-2 a pozorovali, zda se po rozmrazení vrátí k životu. Obě se začaly po nějaké době pohybovat a přijímat potravu. Jedna nicméně po 20 dnech uhynula. Druhá se ale začala rozmnožovat: nakladla 19 vajíček, ze 14 z nich se úspěšně vylíhly nové organizmy.
Želvušky jsou svou nesmírnou odolností známé. Odborníci už dříve dobře popsali stav zvaný anabióza, do něhož želvušky upadají za nepříznivých podmínek a kdy dokážou prakticky zastavit svůj metabolismus. V tomto stavu zvládnou přežít nejen dlouhotrvající sucho, ale také extrémně nízké i vysoké teploty cca od -273 do +150 stupňů Celsia, nebo vliv škodlivého záření, či tlak hlubší, než je na dně oceánu.
Nejdelší zaznamenané přežití želvušky ve zmrazeném stavu dosud bylo devět let – dva exempláře rozmrazené v japonském Národním institutu polárního výzkumu ale tuto dosavadní hranici třikrát překročily.
Na celém světě žije asi 400 druhů želvušek, z toho asi 110 druhů se vyskytuje i v České republice.