Česko kvůli uprchlíkům nevydíráme, vzkázala mluvčí Evropské komise

SLEDUJEME ON LINE

Česko kvůli uprchlíkům nevydíráme, vzkázala mluvčí Evropské komise
Ilustrační foto. Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére dnes v televizi ZDF řekl, že podporuje návrh, podle nějž by Evropská unie měla omezit vyplácení peněz ze strukturálních fondů zemím, které odmítají kompromis při rozdělování běženců v osmadvacítce. S návrhem podle něj přišel předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Mluvčí Evropské komise však před polednem slova německého ministra popřela.

Podle mluvčí Juncker nic podobného nenavrhnul. Ministr de Maiziére se přitom ráno pozastavoval nad tím, že se zemím, které odmítají mechanismus rozdělení uprchlíků, se nic nestane. „Myslím, že bychom proto měli mluvit o nátlakových prostředcích. Často to jsou státy, které dostávají mnoho prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie. A předseda Juncker navrhl, což považuji za správné, abychom mluvili o tom, že tyto země dostanou z fondů méně prostředků,“ řekl ministr televizní stanici ZDF.

De Maiziére se v rozhovoru vrátil k pondělní schůzce unijních ministrů vnitra, kteří jednali o přerozdělení 120.000 uprchlíků mezi jednotlivé země EU na základě kvót, na řešení se však nedohodli. Podle německého ministra s příslušným plánem Evropské komise souhlasila velká většina států, proti byla „nesolidární menšina“.

SLEDUJTE DĚNÍ ON-LINE

Další on-line dění kolem uprchlické krizi sledujte zde: Maďarsko povolává na hranice armádu. Srbsko uprchlíky zpátky nechce

11:46 Maďarská vláda vyhlásila krizový stav

Opatření mimo jiné umožní vyslat armádu, aby pomohla policii střežit hranice. Podle agentury AP se krizový stav týká dvou regionů na jihu země.

11:35 Milan Chovanec kritizuje přístup Německa
Český ministr vnitra Milan Chovanec se přes sociální síť Twitter kriticky vyjádřil k postoji Německa k řešení uprchlické krize. „Aktuálně největším problémem řešení migrace je nekonzistentní politika Německa. Ani ukazování svalů sousedům přes hranice to nezakryje,“ napsal ministr.

11:30 Mluvčí Evropské komise popřela, že by Juncker navrhoval omezení financí
Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére dnes v televizi ZDF řekl, že podporuje návrh, podle nějž by Evropská unie by měla omezit vyplácení peněz ze strukturálních fondů zemím, které odmítají kompromis při rozdělování běženců v osmadvacítce. S návrhem podle něj přišel předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Mluvčí Evropské komise však před polednem slova německého ministra popřela.

10:21 Maďarská policie zadržela první migranty, kteří překonali plot
Maďarsko začalo naplňovat přísnější opatření proti migrantům, kteří nelegálně vstoupí na jeho území. U příhraničního města Röszke zadržela první skupinu běženců, jenž překonala nový plot na hranici se Srbskem.

9:40 EU zvažuje omezení plateb z fondů zemím odmítajícím kvóty
Evropská unie by měla omezit vyplácení peněz ze strukturálních fondů zemím, které odmítají kompromis při rozdělování běženců v osmadvacítce. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére dnes v televizi ZDF řekl, že podporuje tento návrh, s nímž podle něj přišel předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

9:09 Počet zadržených uprchlíků v Česku se už zvyšuje
Cizinecká policie zadržela od dnešní půlnoci do rána 47 běženců. Počet lidí nelegálně překračující hranici se zvýšil poté, co Německo a Rakousko dočasně obnovilo hraniční kontroly. Posílené policejní jednotky provádějí namátkové kontroly v česko-rakouském pohraničí. Většina migrantů byli Syřané a Afghánci, podle mluvčí se potvrdilo očekávání, že půjdou pěšky. Mezi zadrženými jsou i převáděči.

7:51 Srbsko migranty z Maďarska nechce, i kdyby mělo nasadit armádu
Prohlásil to pro agenturu Tanjug státní tajemník na ministerstvu práce Nenad Ivanišević.

3:45 Maďarsko dnes bude jednat o vyhlášení krizového stavu
Vláda o tom dnes bude jednat. Návrh přichází od ministra vnitra Sándora Pintéra. Reaguje tak na příliv utečenců. Maďarská policie dnes podle agentury Reuters informovala, že během pondělí zadržela rekordní počet 9380 uprchlíků.

3:37 Merkelová bude mít nabitý program
V Berlíně bude problematice migrace věnováno mimořádné zasedání kabinetu a také odpolední jednání kancléřky Angely Merkelové s premiéry německých spolkových zemí. Ještě předtím se šéfka německé vlády sejde se svým rakouským protějškem Wernerem Faymannem.

1:00 V Maďarsku dnes začínají platit přísnější zákony proti migrantům
Všichni, kdo nelegálně překročí hranice, budou zadrženi, varoval premiér Viktor Orbán. Budapešť chce příval uprchlíků zastavit plotem na hranicích se Srbskem a řadou zákonných opatření, jako jsou například přísnější tresty za pašování lidí nebo tresty za překonávání nebo poškození hraničního plotu.

0:01 Ministři vnitra zemí EU se na kvótách neshodli
Ministři vnitra zemí Evropské unie se na summitu neshodli v otázce rozdělování žadatelů o azyl mezi jednotlivými unijními státy podle kvót. Kromě visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) měly podle slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka námitky také Rumunsko, Lotyšsko, Británie a další státy byly nespokojené s některými částmi textu. „Výhrad bylo mnoho a nejen ke kvótám,“ podotkl slovenský ministr. Jednání budou pokračovat, další schůze ministrů se plánuje na 8. října.

S rozdělováním běženců na základě povinných kvót dlouhodobě nesouhlasí země visegradské skupiny, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák však v pondělí novinářům řekl, že výhrady mají také Rumunsko, Lotyšsko, Británie a další země. Státy visegradské skupiny se především obávají, že z přerozdělování žadatelů o azyl mezi unijní země méně zasažené nynější migrační krizí by se v budoucnu mohl stát automaticky spouštěný mechanismus.

„Výhrad bylo mnoho a nejen ke kvótám,“ podotkl slovenský ministr. Jednání budou pokračovat, další schůze ministrů se plánuje na 8. října.

Čtěte také: Češi v Bruselu v čele odporu? Kvóty neprošly, jednání odročeno

V Maďarsku o půlnoci na dnešek začala platit mimořádná opatření, která zpřísňují postup vůči migrantům nelegálně přicházejícím do země. Zahrnují mimo jiné zavedení trestněprávní odpovědnosti za překonávání nebo ničení čerstvě postaveného plotu na hranicích se Srbskem, odkud běženci do Maďarska přicházejí.

„Pokud si je přejí vrátit, musí je vrátit do Řecka. To je první země jejich vstupu do Evropské unie. Nepřijmeme je i za cenu toho, že Srbsko na hranici postaví armádu,“ prohlásil podle srbský státní tajemník Tanjugu Ivanišević.

Čtěte také: Češi v Bruselu v čele odporu? Kvóty neprošly, jednání odročeno

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články