Krizový stav v Maďarsku: domovní prohlídky bez povolení
Srbsko nechce uprchlíky zpět
Maďarská vláda vyhlásila krizový stav na jihu země, který umožňuje nasazení armády při uprchlické krizi. Ozbrojené jednotky dorazily na maďarské hranice ale už v pondělí.
Opatření vlády má příští týden schválit parlament. Zároveň dnes v Maďarsku začala platit mimořádná opatření, která například překonávání nebo ničení čerstvě postaveného plotu na hranicích se Srbskem posuzují jako trestný čin. Za něj hrozí tři roky vězení. Soudy budou také přednostně řešit případy týkající se osob, které nelegálně vstoupí na maďarské území. Kromě toho policie může provádět domovní prohlídky bez soudního povolení, pokud bude mít podezření, že se v objektu nacházejí běženci.
Na severní hranici Srbska se teď podle tamních médií hromadí stovky migrantů, kteří se nemohou dostat do Maďarska a zpět do Srbska nechtějí. Vzniká zde zóna střežená policejními jednotkami z obou stran. Někteří uprchlíci drží transparenty, kde oznamují zahájení hladovky dokud se neotevřou hranice.
Další aktuální události k migrační krizi můžete sledovat on-line zde.
14:44 Čelíme jedné z největších výzev několika posledních desetiletí
Angela Merkelová během společné tiskové konference s Wernerem Faymannem připustila závažnost krize: „Nejsme v jednoduché situaci a je to jedna z největších výzev – řekla bych několika desetiletí -, se kterou se musíme v Evropě vypořádat. A já jsem přesvědčena, že to zvládneme. Ale musíme to udělat společně.“
14:39 Merkelová a Faymann volají po mimořádném summitu EU
Šéfové vlád Německa a Rakouska Angela Merkelová a Werner Faymann žádají, aby byl na příští týden svolán mimořádný summit Evropské unie kvůli běžencům. Situaci je totiž podle nich nutné řešit na celoevropské úrovni, protože tři země nejvíc zasažené uprchlickou vlnou, Německo, Rakousko a Švédsko, to vlastními silami nezvládnou.
14:28 TOP 09 chválí postoj ČSSD k migrační krizi
Opoziční TOP 09 ocenila postoj premiéra Bohuslava Sobotky, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka i ministra vnitra Milana Chovance (všichni ČSSD) k migrační krizi. Jejich pozice považujeme za odpovědné a přiměřené, uvedli zástupci strany na tiskové konferenci. Tento krok TOP 09 je tak v ostrém kontrastu vůči názorům rovněž opoziční ODS. Podle ní si vláda v nynější situaci neví rady.
14:00 Chorvatsko čeká, že se ted uprchlíci povalí přes ně
Na řecko-makedonské hranici začali dobrovolníci mezi ilegální migranty distribuovat letáky s mapami, které ukazují alternativní cesty do Německa poté, co Maďaři uzavřeli hranici se Srbskem. Dobrovolníci radí uprchlíkům, aby postupovali přes Chorvatsko. Chorvatský ministr vnitra Zlatko Sokolar, dnes potvrdil, že existuje reálná možnost, že se uprchlická vlna začne přesouvat do Chorvatska.
13:54 Premiér Slovenska Robert Fico žádá mimořádný summit lídrů zemí EU
Fico požaduje, aby byl svolán summit lídrů zemí EU, informoval server deníku SME. „Nikdy nepodpoříme povinné kvóty, nikdy nikoho nezachrání,“ řekl slovenský premiér. Slovensko bude podle něj zadržovat nelegální migranty a bude je vracet do Maďarska.
13:45 Chovanec o jednání ministrů: „Jednání se s námi téměř nevedlo“
Ministr vnitra Milan Chovanec prohlásil o pondělním jednání ministrů vnitra zemí EU, že jednání se s Českou republikou a jejím spojencům v otázce povinného přerozdělování migrantů téměř nevedlo. Před ministry byl pouze položen hotový text návrhu Evropské komise a jednání se tak nikam neposunula. Postěžoval si také na to, že partnerské státy zavádějí různá opatření bez toho, aby o nich informovaly své sousedy. Kritizuje především Německo, které podle něj pozvalo uprchlíky a posléze zavřelo hranice.
12:51 VIDEO: Plavba uprchlíků na vlastní kůži
Reportéři francouzské televize France 2 natočili šílenou cestu uprchlíků z Iráku a Sýrie přímo ze člunu, ve kterém se s nimi plavili. Reportéři se plavili na člunu přímo s migranty a na kameru zaznamenali nalodění několika desítek lidí, které pak nechali ozbrojení převaděči na pospas na širém moři. V průběhu plavby došlo k potížím a snad jen díky přítomnosti novinářů, kteří přivolali pomoc, se uprchlíci dostali z Turecka na břeh ostrova Lesbos.
12:31 Za zablokovanými maďarskými hranicemi se hromadí uprchlíci
Desítky až stovky uprchlíků čekají za plotem a jinými blokádami na maďarsko-srbské hranici. Mluvčí maďarské vlády řekl, že žadatelé o azyl mohou využít dvě tranzitní zóny na hranici. Posouzení podle něj může trvat pár desítek minut, nebo také hodiny.
11:46 Maďarská vláda vyhlásila krizový stav
Opatření mimo jiné umožní vyslat armádu, aby pomohla policii střežit hranice. Podle agentury AP se krizový stav týká dvou regionů na jihu země.
11:35 Milan Chovanec kritizuje přístup Německa
Český ministr vnitra Milan Chovanec se přes sociální síť Twitter kriticky vyjádřil k postoji Německa ohledně uprchlické krize. „Aktuálně největším problémem řešení migrace je nekonzistentní politika Německa. Ani ukazování svalů sousedům přes hranice to nezakryje,“ napsal ministr. Ministři vnitra zemí Evropské unie se na summitu neshodli v otázce rozdělování žadatelů o azyl mezi jednotlivými unijními státy podle kvót. Jednání budou pokračovat, další schůzka ministrů se plánuje na 8. října.
Čtěte také: Česko kvůli uprchlíkům nevydíráme, vzkázala mluvčí Evropské komise
Srbsko nese uzavření hranice nelibě. Je připraveno uprchlíky, které bude vracet Maďarsko, nepřijmout. V případě potřeby je Bělehrad prý ochotný použít také armádu. Agentuře Tanjug to v pondělí večer řekl státní tajemník na ministerstvu práce Nenad Ivanišević. „Pokud si je přejí vrátit, musí je vrátit do Řecka. To je první země jejich vstupu do Evropské unie,“ prohlásil Ivanišević.
Refugees now pressing against solid metal barriers that block border into Hungary. Police and army on other side pic.twitter.com/MTOQw9y2Lh
— James Mates (@jamesmatesitv)
15. Září 2015
Maďarská policie dnes podle agentury Reuters informovala, že během pondělí zadržela rekordní počet 9380 uprchlíků, kteří přešli hranice ze Srbska.