1 Máme se bát Ruska?

Bartuška mluvil o upalování Rusů, Zaorálek se rozčílil

, NOVÉ

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ostře zkritizoval vládního zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václava Bartušku za jeho výrok o upalování a zabíjení na Ukrajině jako způsobech, jak řešit ruskou intervenci. Podle Zaorálka je nepřípustné, aby se zaměstnanec ministerstva zahraničí tak cynicky vyjadřoval. Šéf diplomacie to uvedl v prohlášení, které dnes jeho úřad zaslal ČTK.

V interview pro server Neovlivní.cz, zveřejněném v pátek, Bartuška odpovídal na dotaz na připravenost na možný zásah neoznačených ruských vojáků v Pobaltí tak, jako předtím intervenovali na Krymu a východě Ukrajiny. „Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku. To je celé,“ řekl v rozhovoru Bartuška.

Zaorálek s jeho vyjádřením nesouhlasí. „Václav Bartuška použil výkladu, který je věcně nesprávný a morálně neobhajitelný. Je naprosto nepřípustné, aby zaměstnanec ministerstva zahraničních věcí mluvil o upalování a zabíjení lidí jako o prostých metodách řešení konfliktů. Panu Bartuškovi jsem jeho výrazy ostře vytkl a vyjádřil jsem zásadní odpor k podobně cynickým prohlášením,“ uvedl ministr zahraničí.

Novinářům později Zaorálek řekl, že ho záležitost velmi nepříjemně překvapila, považuje ji za obrovskou chybu. Jaké dopady bude vyjádření pro Bartušku mít, nechtěl komentovat před tím, než bude s vládním zmocněncem mluvit.

Čtěte také: Ukrajinskou pilotku pustíme. Ale až ji odsoudíme, slibují Rusové 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.