Litviněnko den před smrtí. Objevily se neznámé záběry

Nová svědectví přítele

Litviněnko den před smrtí. Objevily se neznámé záběryNOVÉ
Poslední fotka Alexandra Litviněnka Foto: FOTO: archiv Litviněnkovy rodiny
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na veřejnost se dostala poslední fotografie zachycující živého Alexandra Litviněnka, bývalého agenta KGB a pozdějšího spolupracovníka britských tajných služeb. Během vyšetřování se také povedlo získat svědectví Litviněnkova přítele Alexe Goldfarba, který popsal jeho cestu z Ruska až do Británie, včetně způsobu financování. S informací přišel britský deník Guardian.

Litviněnkova poslední fotografie je vystřiženým záběrem z video-rozhovoru, který s ním natáčel 22. listopadu 2006 ruský režisér Andrej Nekrasov. Snímek zachycuje bývalého agenta bledého a vyhublého na kost pouhý den před tím, než podlehl příznakům otravy poloniem a upadl do kómatu.

Podle výpovědí Litviněnkova přítele Goldfarba bylo pořízení videozáznamu jeho přáním. Chtěl, aby veřejnost poznala, jak Putin zachází se svými nepřáteli. A proto již předchozího dne - 21. listopadu - vznikl za dohledu mediálního specialisty Timothyho Bella doposud nejznámější snímek k lůžku připoutaného, umírajícího Litviněnka. 

Z Gruzie do Turecka a zpět

Goldfarb vyšetřovatelům také popsal způsob, jakým se Litviněnko dostal do Velké Británie. Jeho první kroky vedly do Gruzie. „Za pomoci oligarchy Badriho Patarkatsišviliho se Alexandrovi povedlo získat falešný gruzínský pas,“ vypověděl. Odtamtud se vydal do Turecka, kde se kromě Goldfarba setkal i se svou ženou Marinou a synem Anatolym. Litviněnko okamžitě zamířil na americkou ambasádu v Ankaře. Bál se, že mu jsou ruští agenti v patách. Požadovaný politický azyl ale od Spojených států nezískal.

Vrátil se tedy do Gruzie, odkud odletěl do Londýna a rozhodl se požádat o azyl na letišti Heathrow. Nakonec se mu ale po krátkém incidentu s vyhoštěním povedlo dostat do Británie natrvalo. Bez pomoci ruského matematika Borise Berezovského, který za jeho pobyt v zemi zaplatil 85 tisíc liber (cca tři miliony korun), by se to ale nepovedlo.

Mecenáš Berezovskij

Od té chvíle se tento ruský podnikatel, matematik a velký kritik Putina, který z Ruska uprchl před trestním stíháním, stal Litviněnkovým mecenášem, mj. mu vydal dvě knihy. „Dával mu šest tisíc liber měsíčně. Poté, co začal Litviněnko spolupracovat s tajnými službami, částku snížil,“ říká Goldfarb. Britským agentům, kteří si bývalého agenta KGB najali jako odborníka na ruský organizovaný zločin, ale Litviněnkův způsob získávání financí ani přátelství s Berezovským nebylo po chuti.

Goldfarb Litviněnka popisuje jako oddanou osobu, která byla naprosto posedlá svou prací, zároveň ale i konspiračními teoriemi.

Litviněnko se na podzim 2006 sešel s dvěma ruskými agenty Dmitrijem Kovtunem a Andrejem Lugovým, kteří mu otrávili čaj jedovatým poloniem. Tři týdny poté Litviněnko zemřel. Na konci ledna bylo v Británii zahájeno veřejné vyšetřování celého případu.

Čtěte více: Litviněnkovo tělo bylo vysoce nebezpečné, tvrdí patologové

                   Za vraždou Litviněnka stál Kreml. Britové mají nové důkazy

                   Rusové točí o vraždě Litviněnka. Scénář psal podezřelý Lugovoj

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz