Ruští atleti do Ria nepojedou, rozhodl Mezinárodní olympijský výbor

OLYMPIÁDA BEZ RUSŮ?

Ruští atleti do Ria nepojedou, rozhodl Mezinárodní olympijský výborNOVÉ
Ruská atletka Natalja Aristarchovová. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

df Echo24

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) potvrdil zákaz startu ruských atletů na olympijských hrách v Riu de Janeiru. Na úterním zasedání v Lausanne tak vyjádřil souhlas s rozhodnutím Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) o potrestání ruských atletů zákazem na mezinárodních soutěžích kvůli systematickému dopingu. O startu ruských a keňských sportovců na olympijských hrách v Riu de Janeiru má podle MOV rozhodnout vždy příslušná mezinárodní sportovní asociace. Rusové se odvolají k Mezinárodní sportovní arbitráži, spekuluje se dokonce o ruském bojkotu celých olympijských her (OH).

„Máme vážné pochybnosti, že sportovci z Ruska i z Keni jsou čistí,“ stojí v prohlášení MOV. Ten zároveň vyzval Světovou antidopingovou agenturu WADA, aby příští rok uspořádala konferenci, na které reviduje celý antidopingový systém. MOV zároveň vyloučil možnost, že by někteří ruští atleti startovali pod vlajkou MOV s pěti kruhy, které jsou symbolem olympijských her. Ruští atleti by tak případně startovali pod vlajkou Ruské federace.

„Každý závodník z Ruska nebo Keni, který si přeje startovat na OH v Riu, musí mít individuální svolení příslušné mezinárodní sportovní federace,“ upřesnil na tiskové konferenci po zasedání šéf MOV Thomas Bach. „Je to kvůli tomu, že v těchto dvou zemích je neuspokojivý antidopingový systém a my nemůžeme zaručit, že jejich sportovci nepodváděli. Máme v tomto případě velké pochybnosti o presumpci neviny,“ uvedl Bach.

Předseda Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov reagoval na verdikt MOV sdělením, že se ruští atleti, kteří neměli pozitivní testy a potíže s dopingem, odvolají k Mezinárodní sportovní arbitráži. „Právně je toto rozhodnutí neobhajitelné,“ prohlásil Žukov.

IAAF rozhodla minulý pátek o prodloužení zákazu startu ruských atletů kvůli rozsáhlému dopingovému skandálu. Připustil alespoň, že by se olympijských her mohli zúčastnit alespoň ti ruští atleti, kteří žijí mimo Rusko a nepodléhají tamnímu dopingovému systému. To se týká například běžkyně Julie Stěpanovové, která pomohla problém ruského dopingu odhalit a je korunní svědkyní v celém případu. V Rusku nežije například ani dálkařka Darja Klišinová.

Tuto možnost ale odmítá Alexandr Žukov. „Bylo by to absolutně nefér,“ tvrdí Žukov. „Potrestání čistých ruských atletů a jejich vyloučení z her devalvuje olympijský úspěch a ničí olympijské myšlenky,“ doplnil.

V Rusku se tak dokonce začalo mluvit o možnosti bojkotu olympiády ze strany všech ruských sportovců. „Zatím to je předčasná spekulace a nebudu to komentovat,“ řekl mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov. „Nikdo by asi takový precedent nechtěl,“ uvedl. Zároveň ale zopakoval, že Kreml se proti principu kolektivní viny ostře ohrazuje.

Čtěte také: Ruský ministr sportu žádá rozpuštění Mezinárodní atletické federace

Čtěte také: Do dopingu ve sportu je zapleten ruský ministr, tvrdí německá televize

Čtěte také: Vylučte Rusko z atletiky, žádá antidopingová agentura