1 Novela zákona o daních

Stát zavádí černou listinu pro nespolehlivé podnikatele

, NOVÉ

Témata: ,

Někteří podnikatelé a firmy se nově dostanou na černou listinu finanční správy. S novinkou přichází novela daňového zákona, která zavádí takzvaný seznam nespolehlivých osob. Na tom se podnikatelé ocitnou poté, co budou v podezření, že neplní vůči státu své daňové povinnosti. Informoval o tom server iHned.cz.

Sněmovna minulý týden schválila novelu zákona, která by měla nově vytvořit efektivnější způsob jak postihnout neplatiče daní. Ti se teď dostanou na jakousi černou listinu, ze které nebude jednoduché se dostat. Podnikatelé doposud mohli systém obcházet. „Ten, kdo si neplnil povinnosti plátce daně z přidané hodnoty, ze systému zmizel. Po nové registraci se vrátil úplně čistý,“ cituje server iHned.cz náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou.

Více čtěte zde: Balkán, náš vzor. Jak funguje správa daní na Západě a u nás

Další změna, kterou novela zákona přináší, je pojem „nespolehlivá osoba“. Za tu bude nově označen nejen ten, kdo neplatí daně, ale i taková osoba, která figurovala v dosavadním seznamu plátců a požádala o zrušení registrace DPH.

Dostat své jméno z černé listiny přitom nebude nic snadného. Bude to možné až rok poté, co byl podnikatel finanční správou označen za nespolehlivého. Podmínkou pro to navíc bude, že hříšník musí po celý rok bez problému platit všechny daně.

Tato novinka může pro živnostníky představovat velké nebezpečí. Může se do něj totiž dostat i ten, kdo se stát nesnažil okrást, ale pouze nestihl zaplatit včas. „Fakt, že se plátce stane nespolehlivým, může do značné míry ovlivnit jeho podnikání,“ zdůraznila podle iHned.cz daňová specialistka společnosti Apogeo Jaroslava Hanková. Živnostník na seznamu nespolehlivých osob by mohl mít problém se sháněním nových obchodních partnerů.

Čtěte také: Ve dne živnostník, v noci účetní

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.