1 ROZHODNÝ PREMIÉR?

Byl jsem tvrdý vyjednavač, chlubí se Sobotka na Facebooku

NOVÉ

Témata: , , ,

Přestože bývá premiér Bohuslav Sobotka někdy vnímaný jako nevýrazný úřednický typ, umí být prý i pěkně tvrdý vyjednavač. Nebo to o sobě alespoň prohlašuje. Jako třeba nyní, kdy si pochvaluje průběh jednání Evropské rady, kde se mimo jiné rozhodovalo o setrvání Velké Británie v EU. Kromě své neústupnosti si Sobotka na Facebooku pochválil i soudržnost a „pevné nervy“ zemí V4.

„Česká republika patřila na jednání Evropské rady mezi nejtvrdší vyjednavače a sehrála klíčovou roli při prosazení ústupků, které museli Britové udělat. Současně jsme celou dobu jednali tak, abychom neznemožnili celkovou dohodu,“ napsal předseda české vlády na svůj profil.

Premiér Sobotka si ale pochválil i soudržnost zemí takzvané visegrádské skupiny, jejichž jménem na setkání lídrů EU jednal. „Postupovali jsme s našimi přáteli ze střední Evropy naprosto koordinovaně, nenechali jsme se rozdělit a prokázali až do konce dlouhého a únavného jednání pevné nervy,“ napsal Sobotka s dovětkem, že díky tomu mohly země V4 reprezentovat i zájmy dalších, méně odvážných východoevropských zemí.

Sobotkův tým se zjevně stará o dobrou image premiéra, ve stejném příspěvku totiž Bohuslav Sobotka sdílel i „velmi neformální“ fotografii, na které si potřásá rukou s Davidem Cameronem. Na fotce bylo zvláštní především to, že český premiér má při podávání ruky levou ruku ležérně a nezdvořile v kapse u kalhot. Během následující hodiny ale fotka z premiérova profilu zmizela.

"Česká republika patřila na jednání Evropské rady mezi nejtvrdší vyjednavače a sehrála klíčovou roli při prosazení ú...

Zveřejnil(a) Bohuslav Sobotka dne 21. únor 2016

Komunistům a ODS se dohoda nelíbí

Sobotkovo nadšení z průběhu jednání ale zdaleka nesdílejí všichni tuzemští politici. Proti výsledkům jednání se ohradili například komunisté, ODS a nebo Svobodní. Naopak na podporu premiéra se postavila TOP 09.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa představuje výsledek summitu Cameronovo vítězství nad Evropskou komisí a ukazuje slabost a nekompetenci šéfa komise Jeana-Clauda Junckera. Prohlubuje se tím proces diferenciace evropské osmadvacítky a posiluje se dezintegrace, uvedl.

„Při jednání s Británií premiér Sobotka promeškal příležitost jasně podpořit Cameronovy reformní návrhy a osvojit si ty z nich, které by byly přínosem i pro ČR,“ tvrdí europoslanec ODS Jan Zahradil. „Británie nezískala nic konkrétního a premiér Sobotka selhal při prosazení zájmů České republiky,“ uvedli Svobodní. Podle jejich předsedy a evropského poslance Petra Macha je výsledkem jednání jedno velké nic.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se na nedávném summitu po měsících jednání zavázali upravit postavení Británie v EU. Británie se mimo jiné nemusí vzhledem ke své specifické situaci podílet na další politické integraci EU. Dohoda obsahuje i pojistky proti zasahování do finančních záležitostí Británie. Podařilo se najít kompromis v případě přídavků, jež země vyplácí pracovníkům z jiných zemí unie na děti, které zanechali ve své vlasti.

Čtěte také: Farage: Dohoda s EU je patetická a nemá ani cenu papíru

ON-LINE: Velká hra o Británii. Dohoda je na světě, oznámil Sobotka

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.