Berlín souhlasí: Němci půjdou bojovat proti Islámskému státu

Válka proti IS

Berlín souhlasí: Němci půjdou bojovat proti Islámskému státuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německá vláda podle očekávání schválila vojenskou operaci proti radikálnímu hnutí Islámský stát v Sýrii a také v Iráku. Definitivní zapojení do bojů nyní musí odsouhlasit ještě parlament. Z nedávného průzkumu přitom vyplývá, že se většina Němců obává toho, aby zapojení jejich armády do boje proti IS nezvýšilo riziko atentátu v Německu. I navzdory tomu ale převažuje počet stoupenců německého angažmá v Sýrii nad jeho odpůrci.

Odhaduje se, že by Německo do bojů proti IS mohlo vyslat až 1200 vojáků. Na pomoc koalici prý země vyšle mimo jiné průzkumné letouny Tornado a válečnou fregatu k podpoře francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle. Na bojové operace by mohlo vynaložit 134 milionů eur (přes 3,6 miliardy korun). Mandát mise bude prozatím omezen na dvanáct měsíců. Vláda však oficiální detaily zásahu sdělí zřejmě až v úterý.

V aktuálním průzkumu společnosti Forsa přitom vyjádřilo 71 procent dotázaných Němců obavy z toho, že se kvůli účasti Německa v bojích proti IS zvýší teroristická hrozba. Přesto je ale podpora pro vojenské angažmá poměrně silná – souhlasí s ním 45 procent Němců, proti jich je 39 procent. Z politických stran už zapojení německé armády do bojů podpořily vládní konzervativní unie CDU/CSU i sociální demokracie (SPD), jednoznačně proti je pouze opoziční Levice.

Šéf svazu německých vojáků André Wüstner upozornil, že konflikt může trvat velmi dlouho. „Boj proti džihádistům může trvat hodně přes deset let,“ řekl Wüstner a připomněl zkušenosti z válek v Iráku a v Afghánistánu. Zároveň vyzval vládu, aby si jasně stanovila, jakých cílů chce vojenskou operací dosáhnout. Wüstner také varoval, že čistě vojenskými prostředky nebude možné situaci v Sýrii vyřešit. Podle něj se musí najít dohoda mezi všemi státy, které mají v oblasti své zájmy, protože ty jsou často protichůdné.

Také ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier před úterním jednáním vlády varoval, že boj proti IS bude vyžadovat hodně trpělivosti. Hlavním cílem vojenské operace podle něj bude „zabránit úplnému rozpadu syrského státu“.

Steinmeier se jasně nevyjádřil k možné spolupráci německých sil s jednotkami syrského prezidenta Bašára Asada. „Nikdo ve vládě nezapomíná hrozné zločiny, za které nese Asad zodpovědnost. Je ale třeba také říct, že dokud strany v syrské občanské válce bojují jen proti sobě, zůstává IS tím třetím, kdo se směje,“ řekl ministr deníku Bild.

Čtěte také: Přes 7000 civilistů. Tolik jich zabily nálety v Sýrii za poslední rok

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články