'Byl by to bolestivý rozvod.' Cameron zadržoval slzy
Emotivní projev pro Skoty
K rodině, která si projde bolestivým rozvodem, přirovnal premiér David Cameron případné oddělení Skotska od Velké Británie. V posledním projevu před čtvrtečním referendem emotivně líčil přínos Skotů i problémy, kterým by po „rozvodu“ čelili.
Premiér David Cameron, pro něhož by konec unie Skotska a Velké Británie mohl znamenat také konec jeho politické kariéry, podle svých kritiků dosud možná dokázal zasáhnout mozky voličů, ale ne jejich srdce. V posledním projevu, který pronesl ve skotském Aberdeenu, se to snažil na poslední chvíli změnit.
Během projevu občas sedmačtyřicetiletý státník vypadal, že zadržuje slzy.
„Zatímco se definitivně rozhodujete, nenechejte si od nikoho namlouvat, že nemůžete být hrdým Skotem a zároveň hrdým Britem,“ zaznělo v souvislosti s jedním z témat referenda, kterým je skotská národní identita.
O co by přišla Velká Británie
„Silná skotská kultura, silné skotské umění, silná skotská církev. A během posledních patnácti let jste vybudovali silný skotský parlament. Žádnou nestálou instituci, ale permanentní. Středeční hlasování nerozhoduje o tom, jestli je Skotsko národem. Skotsko je hrdý, silný, úspěšný národ,“ řekl. „Naše národy se staly Velkou Británii díky velikosti Skotů.“
Premiér vyzdvihl přínos slavných Skotů, kteří formovali Británii. „Je taková díky myslitelům, spisovatelům, vůdcům, vojákům, vynálezcům,“ řekl. Konkrétně jmenoval objevitele penicilinu Alexandera Fleminga, filozofa Davida Humea, autorku Harryho Pottera J.K. Rowlingovou nebo wimbledonského šampiona Andyho Murrayho.
Čtěte také: Nové průzkumy: samostatné Skotsko se blíží, vyhráno nemá
Britské banky v tichosti přesunuly bankovky do Skotska
V předvečer rozpadu Británie
Cameron znovu zopakoval, že výsledek referenda není na rozdíl do klasických voleb jen dočasný.„Jestli nemáte rádi mě – nebudu tu navěky. Jestli nemáte rádi tuhle vládu – nebude tu navěky. Ale jestli opustíte Británii – to bude navěky (…) Ve čtvrtek lidé nevolí jenom za sebe, ale také za svoje děti a vnoučata a pozdější generace.“
Během projevu občas sedmačtyřicetiletý státník vypadal, že zadržuje slzy. „Nezávislost by nebyla dočasným odloučením, byl by to bolestivý rozvod,“ řekl od řečnického pultu. „Pokud Skotsko zvolí ano, Velká Británie se rozdělí a každý si půjdeme vlastní cestou (...) Byl by to konec země, která zahájila Osvícenství, která skoncovala s otrokářstvím, která řídila průmyslovou revoluci, která porazila fašismus. Konec země, kterou respektují a obdivují lidé po celém světě, konec země, kterou my všichni nazýváme domovem.“
O co by přišli Skoti
Připomněl, že samostatné Skotsko by přišlo o sdílenou měnu, rozdělila by se armáda, „kterou jsme budovali století“, penzijní fondy by se rozdělili „za určitou cenu“ a skotské hypotéky by najednou spravovaly banky cizí země.
V zahraničí by se Skoti nemohli obracet na britské ambasády, naopak by si museli balit pasy při cestě do Velké Británie, až by se vydali „za přáteli a milovanými“.
Šéf kampaně pro volbu Ano Blair Jenkins později podobné pasáže kritizoval: „Řeč Davida Camerona byla přesně tou litanií prázdných výhrůžek a prázdných slibů, kterou bychom od Ne kampaně očekávali.“
Kritice ohledně výhrůžek už Cameron čelil, sám se k ní v projevu vyjádřil: „Varovat před následky neznamená šířit paniku, je to jako varovat přítele ohledně rozhodnutí, které může ovlivnit zbytek jeho života, a život jeho dětí. Všechno tohle říkám, protože nechci, aby Skoti podlehli snu, který zmizí.“
Cameron dále uvedl, že i volba Ne nastartuje pro Skoty přívětivé změny v rámci unie. „Změnu, kterou si přejete, nedosáhnete roztržením země. Nedosáhnete změny podkopáváním ekonomiky a poškozováním obchodu a snižováním svého místa na světě.“