1 Reakce na volby

Britské volby? Sobotka má radost, v Německu píší o katastrofě

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Sázka na předčasné volby se britským konzervativcům příliš nevyplatila, shodují se čeští politici. Premiér Bohuslav Sobotka označil za faktického vítěze šéfa labouristů Jeremyho Corbyna, ministr pro lidská práva Chvojka mu dokonce gratuluje ke skvělému výsledku. Výsledky voleb komentují i zahraniční média, v Německu píší o katastrofě.

„Sázka na to,že brexit a následně tvrdý brexit zajistí konzervativcům dlouhodobou převahu, nevyšla. Posílily strany,které s ním spojené nebyly,“ okomentoval výsledky voleb ve Velké Británii premiér Bohuslav Sobotka na svém twitteru. „Mám radost, že se Jeremymu Corbynovi podařilo výrazně posílit pozici Labour Party. Faktickým vítězem britských předčasných voleb je on,“ dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Předseda vlády však také připomněl, že je nutné počkat, kdo nakonec sestaví vládu. Podle Sobotky by nebylo vhodné, aby se na nový kabinet čekalo příliš dlouho, na jednání ohledně odchodu Velké Británie z Evropské unie totiž zbývají pouhé dva roky.

K výsledkům voleb se prostřednictvím svého mluvčího vyjádřil i český prezident Miloš Zeman. „Theresa Mayová podstoupila zcela zbytečné riziko, které se nevyplatilo,“ uvedl prezident. „Důležité je, aby byla sestavena akceschopná vláda. Evropa a svět potřebují silnou Velkou Británii,“ dodal.

„Výsledky potvrzují ztrátu podpory vládní strany, jak naznačovaly průzkumy. Přesto věřím, že bude možné rychle sestavit většinovou vládu a po řadě odkladů konečně začít jednat o odchodu VB z EU. Na Británii z různých důvodů napjatě čeká zbytek EU už rok,“ přidal svůj pohled na britské volby český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Ministr pro lidská Jan Chvojka si chce z britských voleb vzít příklad a doufá, že jeho ČSSD zaznamená podobně příznivý výsledek i v letošních parlamentních volbách v České republice. „Blahopřeji labouristům a Jeremy Corbynovi ke skvělému výsledku v britských volbách. Jejich předvolební kampaň může být v mnohém inspirativní i pro nás. Obdivoval jsem zejména nadšení i urputnost, s níž Labour party dokázala stáhnout více než 20% ztrátu z průzkumů na minimum,“ uvedl Chvojka.

Předseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek na twitteru prohlásil, že výsledky britských voleb ukazují, že Velká Británie stále nemá jasno, jak si vlastně brexit představuje. „Dvě zprávy z britských voleb : 1.Skotsko se nechce separovat. 2.Británie stále nemá jasno,jak si vlastně brexit představuje,“ napsal.

První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek se domnívá, že rozhodnutí britské premiérky Theresy Mayové uspořádat předčasné volby, se nakonec obrátilo proti ní. „Potvrzuje se, že za nerozumné rozhodnutí se vždy platí. V případě konzervativců ztrátou křesel. Nicméně gratuluji ministerské předsedkyni Mayové k vítězství a doufám, že vše dopadne dobře. Velká Británie je náš spojenec a i po jejím odchodu z EU musí zůstat naším klíčovým partnerem,“ uvedl Ženíšek k volbám.

Předsedu Starostů a nezávislých Petra Gazdíka zaujalo, jak nepřesné byly ještě před uzavřením volebních místností odhady výsledků voleb. „Volby nemusí dopadnout tak, jak se jen pár týdnů před nimi zdá….,“ poznamenal k volbám na svém Twitteru.

V Německu se píše o katastrofě

V Německu jsou vůči Therese Mayové ještě přísnější. Tamní média mluví v souvislosti se ztrátou většiny v parlamentu o katastrofě. Očekávají navíc, že výsledek, který nedává žádné ze stran většinu, přinese další nejistoty a komplikace při jednání o vystoupení Británie z Evropské unie.

„Jestli minulé týdny ukázaly něco nového o osobnostech britské politiky, pak to, že Theresa Mayová je ve volební kampani otřesná,“ píše v komentáři server Süddeutsche Zeitung. Mayová byla podle něj v předešlé funkci ministryně vnitra zvyklá dělat politiku spíše v zákulisí, což samozřejmě ve volební kampani není možné.

„V těchto týdnech proto země Mayovou lépe poznala – jako ženu, která se vyhýbá debatě, která na otázky odpovídá frázemi a která, zdá se, nemá větší ponětí o politice,“ míní Süddeutsche Zeitung, který výsledek konzervativců hodnotí jako ničivý.

„Jaká katastrofa! Je to katastrofa pro Theresu Mayovou, která voličům slibovala sílu a stabilitu, a pro její stranu,“ je přesvědčen i list Frankfurter Allgemeine Zeitung, podle něhož se Mayové rozhodnutí vyhlásit volby už nyní vrátilo jako bumerang.

Britští konzervativci sice ve volbách vyhráli, ale Mayová získala výrazně méně křesel, než počítali i největší straničtí skeptici. Podle výsledků z jednotlivých regionů doplatila především na to, že se jí nepodařilo přebrat labouristům venkovské obvody ovládané v minulých volbách levicí, na něž se v kampani soustředila.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Čtěte také: Konzervativci v Británii ztratili většinu, Mayová čelí výzvám k demisi

Volby v Británii: Poslední výzvy voličům, účast mírně nadprůměrná

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.