Táhněte! Zrádci! V Drážďanech křičel dav na Merkelovou a Gaucka

Protesty v Drážďanech

Táhněte! Zrádci! V Drážďanech křičel dav na Merkelovou a GauckaAktualizováno
Prezident Gauck a kancléřka Merkelová. Ilustrační foto Foto: Reprofoto: Werbung | TV
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Stovky lidí při oslavách výročí znovusjednocení Německa v Drážďanech daly najevo svůj odpor vůči kancléřce Angele Merkelové a spolkovému prezidentovi Joachimu Gauckovi. Převážně pravicoví protestující pokřikovali „táhni“ nebo „Merkelová musí pryč“. Oba politiky přitom podle televize n-tv označovali za zrádce lidu. Na oslavách vystoupil šéf Spolkového sněmu Norbert Lammert. Ten také řekl, že ti co dnes pískají křičí a dávají najevo znechucení, nemají ani potuchu o tom, v jakém stavu se Německo nacházelo před znovusjednocením.

V saském hlavním městě za účasti řady předních politiků vrcholí oslavy 26. výročí znovusjednocení Německa. Představitelé Spolkové republiky se tam ale nesetkali zrovna s vřelým přivítáním. Hněv protestujících z řad strany Alternativa pro Německo (AfD) a protiislámského hnutí Pegida směřoval zejména proti Merkelové a Gauckovi, kteří jsou známí svou vstřícností vůči uprchlíkům. Aby policie zajistila přístup politiků na pondělní oslavy, musela část protestujících vytlačit. Strážci zákona, kteří to uvedli na Twitteru, jsou v Drážďanech nasazeni v počtu asi 2600. Nasazeni byli také policejní ostřelovači.

Bezpečnostní obavy zvýšily před víkendem exploze dvou improvizovaných bomb. Jedna byla nastražena před mešitou a druhá před mezinárodním konferenčním centrem. Naštěstí nikoho nezranily. Před vstupem do kostela musela policie chránit přicházející hosty před rozlíceným davem. Manželka saského ministra hospodářství se podle agentury DPA z verbálních útoků zhroutila. Vrcholem bylo, když se snědý muž pokoušel dostat do kostela a dav protestujících napodoboval opičí zvuky a křičel na něj „deportujte ho!“

Na oslavách vystoupil šéf Spolkového sněmu Norbert Lammert. Podle něj se Německo změnilo a má dnes důvod k oslavám. Záleží také pouze na Němcích, jak bude vypadat diskuze o směrování země v 21. století. „Právě dnes si kromě pocitu nezdaru, překážek a strachu z budoucnosti, který bezpochyby existuje, jednoznačně můžeme dovolit i malou dávku spokojenosti, jestli ne dokonce mírný pocit štěstí,“ uvedl Lammert k pobavení stovek hostů v Semperově opeře v saském hlavním městě. Narážel tak na to, že Němci dokážou být často nespokojeni.

K tomuto postřehu se ve svém asi půlhodinovém projevu, kterému přihlížela i kancléřka Angela Merkelová nebo prezident Joachim Gauck, opakovaně vrátil. „Ve srovnání s jinými zeměmi nevynikáme očividnou spokojeností,“ poznamenal a doložil to studií Gallupova ústavu, podle něhož se Němci řadí na 46. místo ze 138 zemí.

„Nebe na zemi tu určitě není. Ale mnoho lidí, kteří ho zoufale hledají, se nejčastěji domnívá, že je právě v Německu,“ uvedl Lammert, který srovnal osud vyhnanců po druhé světové válce s dnešními uprchlíky. Všichni, kdo dnes v Německu žijí, mají podle něho právo hledat zde své štěstí. Zároveň ale musí bez výjimky dodržovat zdejší pravidla.

Budoucnost Německa

O tom, jaké by Německo mělo být v budoucnu, je podle něj možné vést spory. „Kdo chce ale v tomto sporu hájit Západ před skutečnými i domnělými hrozbami, musí sám splňovat alespoň minimální požadavky naší civilizace,“ prohlásil za potlesku přítomných. Třeba je podle něj respektu, tolerance i dodržování základních svobod a právního státu.

„Ti, kdo dnes zvláště hlasitě pískají, křičí a dávají najevo neuvěřitelné znechucení, nemají zjevně vůbec potuchu o tom, v jakém stavu se tohle město a tahle země nacházely před tím, než bylo znovusjednocení Německa možné,“ podotkl pak ve zjevné narážce na stovky lidí, kteří dnes v Drážďanech nadávali kancléřce Merkelové.

Čtěte také:

Steinmeier nejoblíbenějším politikem v Německu, Merkelová třetí

Gauck v projevu vyzdvihl brněnského primátora i české spisovatelky

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články