Útok na hotel v Bamaku si prý vyžádal nejméně 27 mrtvých
Rukojmí v hotelu
Zásah proti islamistickým ozbrojencům hlásícím se k teroristické síti Al-Káida, kteří ráno přepadli hotel Radisson Blu v Bamaku, skončil. Oznámil to ministr bezpečnosti Salif Traoré. Nicméně podle mluvčího ministerstva vnitra se vojáci dál snaží útočníky, kteří už nemají rukojmí, dostat z horního patra objektu. Podle vojenských a bezpečnostních zdrojů citovaných agenturami, bylo v budově zatím nalezeno nejméně 27 mrtvých a zabiti byli dva z útočníků.
Podle televize Al-Džazíra se k útoku přihlásilo islamistické hnutí Murábitún, založené před dvěma lety obávaným radikálem Mochtárem Belmochtárem. V nahraném prohlášení se uvádí, že Murábitún chce akcí dosáhnout propuštění svých bojovníků vězněných v Mali a zastavení útoků proti hnutí na severu země.
Agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj napsala, že v hotelu bylo nalezeno 18 těl. Podle Reuters ale vojáci OSN uvedli, že v přízemí hotelu objevili 12 těl a v prvním patře dalších 15. Počet obětí však zřejmě bude vyšší, prohledávání budovy pokračuje a v nejvyšším patře se část útočníků stále drží.
Mezi oběťmi je podle AFP přinejmenším jeden občan Belgie, zřejmě poslanec parlamentu valonského regionu. Žádné další informace o obětech zatím nejsou k dispozici.
Podle informací maliského ministerstva bezpečnosti bylo v hotelu v době útoku na 140 hostů z nejméně 14 států. Jde o občany Alžírska, Belgie, Číny, Francie, Indie, Kanady, Maroka, Německa, Pobřeží slonoviny, Ruska, Senegalu, Španělska, Turecka a USA.
Ministerstvo obrany Spojených států sdělilo, že v hotelu bylo v době přepadení 22 amerických vojáků a civilních zaměstnanců a že všichni jsou v pořádku.
Čeští vojáci, kteří působí v Mali v rámci výcvikové mise Evropské unie, jsou podle sdělení generálního štábu armády v pořádku.
Podle bezpečnostního zdroje agentury AFP v hotelu zasahují společně s maliskými silami příslušníci francouzské speciální jednotky, kteří přiletěli z metropole Burkina Fasa Ouagadougou. Nicméně mluvčí maliského ministerstva bezpečnosti Amadou Sangho francouzské televizní stanici BFMTV tvrdil, že operaci vedli výhradně Malijci.
Ozbrojenci přepadli hotel časně ráno a zajali 170 lidí. Několika desítkám osob se podařilo uniknout a ostatní zásahové síly postupně osvobozovaly.
Tiroteo en el hotel asaltado #Radisson en #Mali, 170 rehenes, 5 muertos, varios heridos. https://t.co/DnfXUw7hTl pic.twitter.com/LAOobhzZDC
— F5 (@F5enzonica)
20. Listopad 2015
#Bamako #Mali „It‘s all happening on the seventh floor, jihadists are firing in the corridor.“
— Adam Więckowski (@wieckowskiadam)
20. Listopad 2015
V Mali působí i česká armáda
Mali má za sebou dlouhý boj proti islámským radikálům, kteří v roce 2012 začali obsazovat sever země. Jejich postup k Bamaku se podařilo zastavit kromě jiného také díky intervenci francouzské armády.
Po nedávných teroristických útocích v Paříži řekl francouzský prezident François Hollande, že Francie bude s teroristy bojovat po celém světě až do jejich zničení a že kromě Sýrie to bude také v Iráku a v Mali. Francie má v Mali stále asi 1000 vojáků a podle některých zdrojů už jich bylo několik vysláno k hotelu.
V Mali působí pod patronací mise Evropské unie také česká armáda, která se podílí na výcviku místních vojáků a na ostraze velitelství mise v Bamaku.