Pomýlená inspirace Slovenskem

Hitem naší politické debaty posledních měsíců je slovenská inspirace. V Bratislavě si hledají následováníhodné příklady premiér Bohuslav Sobotka, ministr financí Andrej Babiš i ekonomové z týmu státního tajemníka pro Evropskou unii Tomáše Prouzy. Slovensko přitom svou hospodářskou politikou dávno v Evropě nepoutá pozornost, jaké se těšilo, když tam po roce 1998 kabinety Mikuláše Dzurindy dělaly jedny z nejhlubších ekonomických a právních reforem v Evropě.

Motivy ohlížení se na Východ jsou různé. Bohuslav Sobotka tam vidí vzor v sociálně demokratickém protějšku Robertu Ficovi, který už druhé období nepotřebuje do vlády koaliční partnery. Našemu premiérovi se tam líbí elektronická registrace tržeb a účtenková loterie. Andrej Babiš ze Slovenska přišel, a inspiruje ho hlavně daňová kobra, speciální jednotka na potírání daňových úniků, v níž spojili síly policisté, žalobci, berní úředníci a finanční rozvědka. Evropský tým Tomáše Prouzy, usilující o co nejhlubší integraci, přitahuje už jen samotný fakt, že na Slovensku mají euro.

Z neustálého opakování vzniká ve veřejném prostoru dojem, že Slovensko je úspěšnější, civilizovanější, sofistikovanější, bohatší a produktivnější zemí. Hlavní makroekonom z týmu státního tajemníka pro EU Aleš Chmelař dokonce tvrdí, že Slováci už mají vyšší kupní sílu a produktivitu práce. Nic z toho není pravda. Na Slovensku posledních pár let rychleji roste ekonomika (a také státní dluhy). Na tom, že se před nás Bratislava v ničem ze zmíněných měřítek nedostala, to nic nemění.

Přesně to ukazují tvrdá data z Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj a z Eurostatu. Minulý měsíc zveřejnila OECD srovnání platů podle kupní síly. To odráží rozdílnou úroveň příjmů a cen v jednotlivých zemích. Pro srozumitelnost je uváděno v dolarech. My si ročně přijdeme v průměru na 22 460 dolarů. Slováci jen na 19 176 dolarů. Pro zajímavost. Před námi jsou chudší Maďaři (22 930 dolarů) i Poláci (22 968 dolarů). Platy jsou tam nižší, ale zároveň je tam levněji než u nás. Nejvyšší kupní sílu nemají s velkým náskokem nejbohatší Lucemburčané, ale Nizozemci následovaní Němci. V Lucembursku se sice hodně vydělává, ale je zároveň velmi drahé.

Slováci nejsou ani produktivnější. My za odpracovanou hodinu své firmě přineseme 13,10 euro. Slováci 12,80 euro.

A to u nás vydělává podstatně více lidí než na Slovensku, tedy i ti méně produktivní. Podle včera čerstvě zveřejněné statistiky Eurostatu u nás pracovalo 72,5 procenta lidí ve věku od 20 do 64 let. Na Slovensku jen 65 procent. V zaměstnanosti se můžeme srovnávat s nejpracovitějšími zeměmi Evropské unie. Před námi jsou jen Skandinávci, Němci, Rakušané a Estonci. Slovensko je naopak v zaměstnanosti na úrovni zemí jižní Evropy.

Nevymýšlet vymyšlené, opisovat a inspirovat se je přínosné. Je ale potřeba dobře znát toho, koho chci kopírovat, a nepodléhat iluzím.  Jestli nás ale Slováci v něčem skutečně porážejí, je to podnikavost jejich ekonomických elit. Tři z pěti největších podnikatelských skupin – Agrofert, Penta a J&T- mají slovenské kořeny. Příčiny stojí za samostatnou ekonomickou a společenskou analýzu.

 

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.