Mezi Romy půjde 40 policistů. Za příplatek 500 korun

SOCIÁLNĚ VYLOUČENÉ LOKALITY

Mezi Romy půjde 40 policistů. Za příplatek 500 korunNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Ve čtyřech krajích Česka začne působit dohromady 40 speciálně školených policistů. Mají se zaměřit na služby v sociálně vyloučených, převážně romských lokalitách. Nasazení mají být už příští měsíc, tedy od ledna 2015, slibuje Václav Vlček z Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia.

„Policie Romům moc nerozumí a ani Romové moc nerozumí policii,“ zmínil Vlček na kulatém stole o násilí z nenávisti. Nový projekt by měl pomoci odstranit vzájemnou nedůvěru, v rámci něj začne příští měsíc působit 40 policejních specialistů v Moravskoslezském, Olomouckém, Ústeckém a Karlovarském kraji.

„Je to pořád četník, ale zároveň je to terénní pracovník. Není to nováček, není vyhořelý, měl by na oddělení nějakou dobu vydržet,“ charakterizoval Vlček čtyřicítku vybraných a proškolených policistů. „Minimálně 50 procent fondu pracovní doby musí pracovat v lokalitě. Měl by znát prostředí a prostředí by mělo znát jeho,“ připojil.

Tlak od Romů, kolegů i nadřízených

Podle Vlčka budou policisté pod tlakem hned z několika stran. Od Romů, mezi kterými se musí naučit pohybovat. Od svých kolegů, kteří jim můžou závidět měsíční příplatek 500 korun, lepší boty a mobilní telefon. A také od nadřízených, kteří mají akceptovat, že se specialisté budou pohybovat v romských lokalitách – místo aby se věnovali například vyšetřování jiných případů.

„Byl bych rád, aby ze 40 prototypů jich bylo aspoň 20 dobrých.“

Vlček zároveň přiznal, že projekt není tak úplně nápadem Policejního prezidia. Z 80 procent je hrazený z Norských fondů a práce s romskou menšinou byla jednou z podmínek pro to, aby mohli Češi peníze z fondů čerpat i na cokoli dalšího.

Podívejte se: Zadání projektu zavádění policejních specialistů

„Byl bych rád, aby ze 40 prototypů jich bylo aspoň 20 dobrých,“ konstatoval zástupce Policejního prezidia. Policisté budou mít přitom víc než rok čas na to, aby se s novým úkolem sžili. „Od dubna 2016 mají fungovat naplno,“ dodal Vlček.

Zástupce Policejního prezidia zároveň upozornil na úskalí, které projekt má. Policejní specialisté například těžko budou moci ve svých lokalitách někoho zatknout za případnou trestnou činnost. Hned by se totiž připravili o důvěru, kterou si předtím budovali. Kriminální případy budou proto muset zřejmě postoupit svým kolegům.

Asistenti prevence v 53 městech

Už nyní je v Česku 177 asistentů prevence kriminality. Jde o Romy, kteří spolupracují s policií a pomáhají ve svých lokalitách udržovat pořádat. Projekt má na starosti ministerstvo vnitra, které do něj začlenilo Romy už v 53 městech. Nově vysílaní policejní specialisté by měli začít s asistenty prevence kriminality spolupracovat.

Čtěte také: Pálí parkety a mají lázně zdarma? Kampaň bojuje s mýty o Romech

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz