Exšéf magistrátu: Opencard nevymyslel Bém, ale úředníci
Opencard ve sněmovně
Takzvaná karta Pražana mohla být ušita na míru firmě Haguess. Podezření zaznělo na čtvrtečním jednání sněmovní komise, která má prověřit vyšetřování kauzy Opencard. Finanční a byznys plán celého projektu Opencard totiž podle některých členů komise připravovaly společnosti, jejichž představitelé poté vstoupili do firmy Haguess a uzavírali smlouvy s Prahou. Poslanci nevylučují ani podání trestního oznámení.
Naprostý chaos, šlendrián, mafiánské praktiky. Tak hodnotili poslanci po téměř čtyřhodinovém jednání vyšetřovací komise atmosféru, v níž před lety vznikal projekt pražské karty Opencard.
„Úředníci magistrátu i jeho politické vedení nekonali ve chvíli, kdy měli na stole informace o trestné činnosti. Nehledali nápravu, pokud se tedy přímo na organizaci té věci neúčastnili,“ neskrýval po jednání své rozhořčení lidovecký poslanec Ivan Gabal. „Mluvíme o situaci, kdy si dodavatelská firma zřejmě napřed personálně zajistila na magistrátu vytvoření projektu, který si připravila pro sebe a který v těchto dnech havaruje,“ shrnuje.
Poslanec Gabal: „Projekt stál přes 1,3 miliardy a je obviněna skoro celá rada. Podle mého názoru se tu dnes objevovaly informace, které trestněprávní odpovědností, nebo alespoň podezřením silně zavánění.“
Před poslanci podával vysvětlení někdejší ředitel pražského magistrátu Martin Trnka. Jeho výslech trval více než dvě hodiny, členy výboru ale příliš neuspokojil. Jeho nejčastější odpovědi totiž byly: nevím, nepamatuji se, nemohu odpovědět. O mnoho více Trnka neřekl ani v konfrontaci s informací Gabala, že finanční a byznys plán projektu připravovaly pro Prahu firmy, z nich pak odešli lidé do dodavatelské společnosti Haguess. To vyvolává podezření na to, že mohl být projekt Opencard této firmě šitý na míru. „Pokud by to tak bylo, určitě by to bylo úplně špatně,“ zněla pouze odpověď Trnky.
„Já tam trestněprávní odpovědnost vidím už ze spisového materiálu. Dnes se mi to jen potvrdilo. Jestliže vypovídal jeden z bývalých nejvyšších úředníků magistrátu, ředitel úřadu, který by měl ten úřad řídit, tak tento pán vůbec neměl přehled, co se tam dělo. Nebo naopak přehled měl a byl rád, že se to tak děje,“ prohlásil po jednání šéf komise a bývalý policista Bronislav Schwarz(ANO).
Karta ukáže krevní skupinu, půjde s ní platit
Trnka, který byl na magistrátu během celé přípravy spuštění karty, při výslechu poslancům řekl, že nápad na vznik Opencard nepřišel od politiků, ale vznikl mezi úředníky v rámci strategického plánu Cesta k e-Praze.
Karta podle něj měla hned od začátku umět řadu věcí. Kromě jízdenky či průkazky do knihovny měla mít i další funkce, o kterých se moc neví. Od počátku se mluvilo o tom, že by Opencard měla být i platební kartou, šlo by z ní navíc vyčíst třeba informace o krevní skupině držitele.
Kolem Opencard je v posledních týdnech živo. Ve čtvrtek Praha zrušila zakázku za 800 tisíc korun na poradenství při řešení problémů s celým projektem. Radní si totiž nebyli jistí kvalifikovaností poradenské firmy. Ta se podle dostupných informací zabývá topenářstvím a elektroinstalacemi.
Čtěte také: Praha v kleštích: firma chce za opencard 85 milionů. A podíly ze zisku
Návrat ke kuponům místo opencard. Praha na to potřebuje 14 dní
Stále není jasné, co se s kartou stane za pár dní. V polovině června totiž končí smlouva s firmou EMS, která má na Opencard autorská práva. Nová dohoda zatím neexistuje a je možné, že se tak Praha bude muset v nějaké míře znovu vrátit k papírovým jízdenkám a kuponům.
„A to v době, kdy stál projekt přes 1,3 miliardy a je obviněna skoro celá rada. Podle mého názoru se tu dnes objevovaly informace, které trestněprávní odpovědností, nebo alespoň podezřením silně zavánění,“ uzavírá Gabal.
Poslanci se chtějí o dalším postupu radit s policejními experty, kteří jsou na jednání komise přítomní. Nevylučují ani podání trestního oznámení. Na koho by mělo cílit, zatím není jasné.