Dva zranění, ale hodně nadšených. Prahou projely tisíce cyklistů

Dva zranění, ale hodně nadšených. Prahou projely tisíce cyklistů 1
Domov
Jana Hušková
Sdílet:

Ve čtvrtek večer se v Praze uskutečnila Velká jarní cyklojízda, které se zúčastnilo přes 5000 cyklistů. Akce pořádaná sdružením Auto*Mat, jež se dlouhodobě snaží zlepšit podmínky pro cyklisty v hlavním městě, však vyvolala kromě pozitivních reakcí i některé negativní. Především kvůli dopravním komplikacím a dvěma zraněním, u kterých zasahovala záchranka. Organizátoři však akci označují za úspěšnou a odmítají, že by její přípravu podcenili.

„Při cyklojízdě se zranili dva lidé. Vím ještě o třetí kolizi, ta se ale podle mých informací obešla bez úrazu,“ uvedl pro Echo24.cz člen Auto*Matu Vratislav Filler. „Informace o několika až mnoha zraněných v některých médiích jsou přehnané,“ doplnil.

Přestože se obě nehody udály v tunelu Blanka, kudy cyklojízda také vedla, ke zraněným se bez obtíží dostala sanitka. Doprava v tunelu se na chvíli zastavila, aby záchranáři mohli projet, uvedl Filler.

Negativní ohlasy však akce vyvolala především mezi řidiči, kteří sdružení viní z kolapsu pražské dopravy. „Musím poděkovat organizátorům za jejich bravurní snahu ochromit dopravu v centru,“ stojí v komentáři na facebookových stránkách akce. „Praha by si zasloužila takhle ‚ochromit dopravu‘ každý večer...moc by jí to slušelo. Díky Automatu, že na to máte koule!,“ uvádí jiný příspěvek.

Čtěte také: Auta do Blanky nesmí, kola ano

Podle policie došlo mezi řidiči a účastníky jízdy k několika slovním potyčkám, dopravní problémy však nebyly nijak mimořádné.

Organizátoři si kritiku, že by byla akce špatně naplánovaná nebo málo avizovaná, nepřipouští. Informace o cyklojízdě přineslo několik médií, samotné sdružení o ní informovalo prostřednictvím několika tiskových zpráv. A drobným nehodám, které se cestou naskytly, nelze při tak velké akci zamezit nikdy, argumentuje Filler.

K účasti zlákal i tunel Blanka

Cyklojízdy se podle odhadu organizátorů zúčastnilo více než 5000 cyklistů, konečný počet však bude pravděpodobně ještě o něco vyšší. Mnoho lidí se k cyklistickému průvodu připojilo až cestou, hlavním magnetem pro ně byl právě průjezd tunelem Blanka, který jinak zůstává nadále zavřený.

Jízda z pražských Vinohrad přes Žižkov, Štvanici, a Letnou skončila v Holešovicích, kde proběhla následná afterparty v Holešovické tržnici, jež se protáhla až do ranních hodin.

„Celá akce nám ukázala dvě věci. To, jak skutečně vypadá tunel Blanka, a že v Praze je opravdu hodně cyklistů,“ uvedl napůl v žertu Filler s tím, že včerejší, dosud největší cyklojízdu, považuje za velmi úspěšnou a zaznamenal již mnoho pozitivních ohlasů.

Letošním tématem tradiční jarní cyklojízdy bylo zveřejnění výzvy pro přijetí doprovodných opatření k tunelu Blanka. V ní žádají organizátoři návazná opatření, která by po otevření tunelu Blanka ulevila povrchové dopravě, a zlepšila tak podmínky pro cyklistiku jako běžný dopravní prostředek ve městě.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články