Pilný najednou zvýšil příjmy rozpočtu o 21 miliard. Na platy ale nebude
Státní rozpočet
- čtk,
Ministr financí Ivan Pilný (ANO) zvýšil v novém návrhu rozpočtu příjmy o 21 miliard korun proti červnovému návrhu. Ministerstvo totiž zvýšilo odhad růstu ekonomiky v příštím roce z 2,9 procenta na 3,1 procenta.
Stále ale kvůli platům chybí zhruba osm miliard korun, uvedl dnes Pilný v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Scházející peníze by měla ministerstva najít v nespotřebovaných výdajích, podle Pilného ale resorty uvedly, že nemohou poskytnout nic.
Na konci srpna již MF zvýšilo příjmy o 10,2 miliardy korun a nyní se podle Pilného příjmy zvýšily o dalších 11 miliard. MF zvýšilo odhad nejen vývoje ekonomiky, ale i výběru daní. Předchozí verze také počítala na základě červencové makroekonomické predikce ministerstva s růstem ekonomiky příští rok o 2,9 procenta.
Ministr financí se domnívá, že ministerstva by mohla z nespotřebovaných výdajů poskytnout 40 miliard korun. „Na platy potřebujete zhruba osm miliard korun z těch 40 miliard nespotřebovaných výdajů ministerstev,“ uvedl. Dodal, že je potřeba na platy získat celkově navíc 25 až 27 miliard korun.
ČSSD i odbory požadují, aby se platy zvýšily od 1. listopadu, a to o deset procent všem ve veřejném sektoru a učitelům o 15 procent. Odboráři z veřejného sektoru ve středu vyhlásili stávkovou pohotovost na podporu požadavku růstu platů.
Ministr financí dnes také uvedl, že by se peníze měly dát i vysokým školám a především na investice. Zároveň ale odmítl, že by vysoké školy mohly dostat požadovaných 4,5 miliardy korun.
Již v pátek ovšem Pilný řekl, že ministerstva mu odpověděla, že nemohou poskytnout žádné peníze ze svých výdajů na růst platů učitelů a dalších pracovníků veřejné sféry. Úřady podle něj naopak zažádaly ministerstvo financí v souhrnu o dalších 33 miliard korun, což by dohromady s požadavkem na růst platů zvýšilo schodek rozpočtu až ke 100 miliardám korun.
Hnutí ANO před volbami slibuje navýšení platů učitelů o 50 %. „Nejsem příští ministr financí. Vůbec nevím, co bych s těmito sliby dělal,“ uvedl v pořadu Pilný, čímž naznačil, že splnění tohoto předvolebního slibu by pro hnutí Andreje Babiše nemuselo být jednoduché. „Skandální situace je v mateřských a základních školách. Práce tam je poslání, nikoliv povolání. Ti lidé můžou prodávat v Lidlu a dostanou víc. Je třeba s tím něco dělat. Je skandální, že nejméně přidáno dostali učitelé,“ dodal ministr financí.
Kdyby současná vláda nepřijala 30 tis. nových státních zamestnanců, nemusel by ministr Pilný čarovat s čísly, aby mohl přidat učitelům.
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) 10. září 2017
Státní rozpočet není rozpočtem premiéra,jak dnes v OVM řekl ministr financí. Je to rozpočet vládní koalice!!
— Václav Votava (@VotavaVaclav) 10. září 2017
Hospodaření současné vlády se nelíbilo dalším hostům Otázek Václava Moravce, kterými byli ekonom Pavel Kysilka europoslanec Luděk Niedermayer, kandidát na ministra financí za TOP 09. „Pravda, že dědictví, které dostala tato vláda od předchozí, nebylo dobré, ale dědictví, které předá, bude ještě horší,“ komentoval rozpočtovou a ekonomickou situaci exguvernér České národní banky Pavel Kysilka.
Počínání ministra Pilného kritizoval na Twitteru předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD), který připomněl, že „rozpočet není rozpočtem premiéra, ale vládní koalice“. Ekonomický expert ODS Jan Skopeček pak kritizoval „30 tisíc nových státních zaměstnanců, které současná vláda přijala.“ Proto podle něj nejsou prostředky na zvýšení platů učitelům.
Luděk Niedermayer kritizoval problematiku zajišťovacích příkazů ze strany Finanční správy. Ta spadá pod ministerstvo financí, jehož šéfem je Ivan Pilný. „Agenda výběru daní, tak jak ji pojala současná vláda, je špatná. Je to o nadnárodních firmách, které dramaticky snižují svou odvodovou povinnost a odvádí v České republice málo. U nás jsme se vydali úplně jiným směrem, jdeme po menších firmách. Výběr DPH není korektní. To není o zajišťovacích příkazech. Je absolutně nepřijatelné, aby daňová správa rozhodla o opatřeních likvidujících firmu a potom teprve rozhodne soud, že byly nezákonné. Soudy následně platíme my, daňoví poplatníci. Nárůst používání zajišťovacích příkazů je obrovský a mám pocit, že se to vymklo,“ kritizoval postup Finanční správy Niedermayer.
„Počet subjektů, kterých se zajišťovací příkazy týkají, se skoro nezměnil. Narůstaly ale případy, protože se jedná o stále ty samé firmy,“ hájil práci finančních úřadů ministr.
Pilný se při debatě nad stavem ekonomiky shodl s europoslancem Luďkem Niedermayerema a ekonomem Pavlem Kysilkou, že je třeba změnit strukturu ekonomiky a připravovat ČR na období, kdy již nebude dostávat peníze z fondů EU. „Je třeba změnit strukturu z ekonomiky zdrojů na ekonomiku talentů. Jsme příliš závislí na Německu a na výrobě aut. A za poslední roky se to přitom příliš nezměnilo,“ uvedl ministr financí.
Debatu o návrhu státního rozpočtu na příští rok zahájí vláda v pondělí. Ministerstvo financí navrhuje rozpočet se schváleným schodkem 50 miliard korun. Předtím ještě budou jednat o růstu platů představitelé koaličních stran.