Praha lobuje za Českou pojišťovnu. Učitelům vnucuje její pojistku
NÁTLAK NA UČITELE
Pražská radnice na sebe bere funkci pojišťovacího agenta. V novém nařízení na základě smlouvy, kterou magistrát uzavřel s Českou pojišťovnou, totiž pověřila ředitele škol, aby obešli učitele a vybrali od každého skoro 300 korun na pojištění odpovědnosti za škodu. Zaměstnanci ale protestují, nikdo z nich žádnou smlouvu nepodepsal a pojistné za ně vždy vyřizovala škola.
„Magistrát uzavřel pojistku a povinnost uhradit ji, uložil třetí osobě. My jsme ale žádnou smlouvu nepodepsali, ani nám ji nikdo fyzicky neukázal. Aby ředitel chodil a vybíral od nás peníze, považuji za nepřijatelné,“ řekl učitel, který si nepřál být jmenován, s tím, že pojistné se navíc vztahuje pouze na škodu do 100 tisíc.
Vedení hlavního města školy ohledně uzavření pojistky s Českou pojišťovnou informovalo v polovině června. Ta má zajistit plošné pojištění přibližně 9 000 pracovníků pražských škol v případě způsobení škody při výkonu zaměstnání. Prahu to má stát ročně přes 2,7 milionu a město chce peníze vybrat přímo od učitelů, ačkoliv ve smlouvě s pojišťovnou, kterou má ECHO24.cz k dispozici, není o způsobu financování ani zmínka.
Celková částka za pojištění je závazná a nebude se přizpůsobovat změnám v počtu zaměstnanců. Požadovaný poplatek přitom ale učitelům nezajistí stoprocentní pokrytí škody. V případě, že by k poškození školního majetku opravdu došlo, musí se zaměstnanec pokaždé podílet na úhradě tisícovkou. Od škol město také požaduje, aby mu poskytly evidenci zaměstnanců, kteří už zaplatili, aby mohlo počet plátců sledovat.
Ředitelé nikoho nutit nebudou
„Nařízení nám vedení školy tlumočilo na poslední pedagogické radě. Vyvolalo to rozpaky, mě osobně to celkem zaskočilo, jinak se to dál neřešilo,“ uvedla pro ECHO24.cz členka učitelského sboru jednoho z pražských gymnázií. „Vždy za nás platila pojistku škola, na druhou stranu denně manipulujeme s velmi drahou technikou, jako jsou například interaktivní tabule za 100 tisíc, takže si to radši zaplatím, stejně mi nic jiného nezbude,“ dodala.
Z nového pokynu magistrátu nemají radost ani sami ředitelé. „Je to pouze na zaměstnancích, jestli pojistné zaplatí. Já nikoho rozhodně nutit nebudu. Žádnou smlouvu jsme nepodepsali a jsme v tom tak nevinně,“ komentoval pokyn ředitel Gymnázia Na Vítězné pláni Jaroslav Mervínský.
Čtěte také: Nastupuje Valachová, čtvrtá ministryně školství
Dosud si školy pojištění odpovědnosti povětšinou zařizovaly sami. Mohli si tedy sami pojišťovnu vybrat a zajistit podmínky, které škole vyhovují. Magistrát teď ale ohledně plošného pojištění škol argumentuje, že zaměstnavatel ze zákona platit za zaměstnance pojistné nemůže a že pojistka u České pojišťovny je pro učitele mnohem výhodnější, než kdyby si ji uzavírali sami.
„Pojišťovna byla vybrána na základě výběrového řízení v rámci standardní veřejné zakázky. Do soutěže se přihlásily tři pojišťovny a Česká pojišťovna byla vybrána na základě nejnižší nabídnuté ceny. Částka 295 Kč pak byla stanovena na základě podílu počtu zaměstnanců a vysoutěženého pojistného,“ uvedla pro ECHO24.cz ředitelka odboru školství a mládeže Lenka Němcová s tím, že pojistka je navzdory mínění učitelů dobrovolná. „Platbu pojistného není možné od zaměstnanců vynucovat a je tak opravdu na nich, jestli si ji zaplatí,“ brání nařízení Němcová.