Rusko chce jadernými manévry manipulovat Západ a omezit pomoc Ukrajině, píše ISW
JADERNÉ HROZBY
Kreml se s pomocí jaderných hrozeb a diplomatického zastrašování snaží manipulovat rozhodnutí Západu ohledně pomoci Ukrajině. S odkazem na pondělní oznámení Moskvy, podle kterého ruská armáda chystá cvičení zahrnující přípravu rozmístění a použití taktických jaderných zbraní, to v úterý v analýze uvedl americký Institut pro studium války (ISW).
Kreml ve své kampani podle analytiků využívá jeden z klíčových nástrojů své hybridní války proti západním zemím, takzvanou reflexivní kontrolu. Ta spočívá ve formování protivníkových rozhodnutí skrze cílená prohlášení a informační operace a má vést k tomu, aby druhá strana zdánlivě z vlastní vůle podnikla kroky výhodné pro Rusko.
Součástí takového postupu Moskvy jsou zejména jaderné hrozby, podotýká ISW. Ruští představitelé od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 opakovaně hovoří o možné jaderné konfrontaci. Ruský prezident Vladimir Putin například v březnu uvedl, že jeho země je z vojensko-technologického hlediska připravená na jadernou válku a v případě ohrožení je připravena jaderné zbraně použít.
O hrozící jaderné válce několik dní předtím mluvil i šéf ruské civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin, opakovaně ji zmiňuje zejména bývalý ruský prezident a premiér a současný místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv.
Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že Putin vydal pokyn k přípravě na provedení manévrů s jadernými zbraněmi s cílem "procvičit jejich přípravu a použití". Ruský obranný resort i diplomacie následně v souladu s předchozími vyjádřeními uvedly, že jde o reakci na "provokativní prohlášení a hrozby" Západu.
Ruští představitelé své mlhavé hrozby jadernou odvetou či cvičení jaderné připravenosti důsledně časují tak, aby odpovídaly důležitým politickým rozhodnutím Západu ohledně Ukrajiny. Snaží se tím pravděpodobně odradit západní spojence Kyjeva od poskytnutí další vojenské podpory či zamezit tomu, aby Západ povolil ukrajinským silám používat jeho zbraňové systémy pro útoky na legitimní vojenské cíle v Rusku.
Současné zjevné oživení jaderné rétoriky, tentokrát v podobě plánovaných cvičení s taktickými jadernými zbraněmi, se shoduje s blížícím se příchodem západních zbraní na Ukrajinu, domnívají se analytici. Je podle nich ale nepravděpodobné, že by Rusko na bojišti v sousední zemi nebo kdekoliv jinde použilo taktickou jadernou zbraň.