‚Platí tu dobře.‘ Brazilští fotbalisté učí Číňany, jak mají hrát

FOTBAL V ŘÍŠI STŘEDU

‚Platí tu dobře.‘ Brazilští fotbalisté učí Číňany, jak mají hrát
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Komunistická Čína si před nedávnem usmyslela, že se přemění ve fotbalovou velmoc. Aby toho docílila, začala si dovážet fotbalisty z Brazílie, kteří mají Číňany naučit, jak se oblíbený sport hraje. Podle britského deníku The Guardian zatím do Říše středu dorazily asi tři desítky Brazilců a Čína za ně utratila téměř 400 milionů dolarů.

Jedním z brazilských fotbalistů, kteří se začali angažovat v Číně, je i 31letý záložník Rudnei da Rosa. Rodák z brazilského města Florianópolis od poloviny dubna pobývá ve východočínském Urumči, kde působí v místním fotbalovém klubu. Jeho úkol? Naučit Číňany hrát.

Rosa ale zdaleka není sám – do Říše středu totiž už dříve odjeli i další známí Brazilci. The Guardian zmiňuje například záložníky Alexe Teixeiru, Ramirese a Diega Tardelliho. Celkem takto prý čínské kluby v posledních dvou letech nakoupily na 31 Brazilců, za které v součtu zaplatily přibližně 373 milionů dolarů (necelých 9 miliard korun).

Brazilští fotbalisté mají dopomoci Číně k tomu, aby se do roku 2050 stala „fotbalovou velmocí světového formátu“. Přestože takový cíl může na první pohled budit spíše úsměv, jedná se o oficiální záměr Čínské fotbalové asociace. Ta by si přála k fotbalu v následujících letech přitáhnout miliony mladých Číňanů a postavit tisíce nových hřišť.

„Čínští hráči, kteří hrají po boku těchto Brazilců uvidí odlišný typ fotbalu a to jim pomůže vyrůst na stejnou úroveň,“ poznamenal k vzájemnému obohacování hráčů Luis Paulo Rosenberg, bývalý viceprezident fotbalového klubu SC Corinthians Paulista ze São Paula.

‚Polovina Brazilců fotbal hraje, zbytek ho řídí‘

Číňané si podle vlastních slov vybírají Brazilce především proto, že jde o zemi, kde je fotbal velmi populární. „Pokud vím, tak Brazílie má 200 milionů obyvatel – 100 milionů z nich jsou fotbalisté a zbylých 100 milionů jsou fotbaloví manažeři. Všichni v Brazílii milují fotbal,“ domnívá se například manažer klubu z provincie Sin-ťiang, za který hraje Brazilec Rosa.

Podobně pragmatické důvody ale vedou k odjezdu do Číny i Brazilce. Například zmíněný záložník Rosa, který musel v Brazílii nechat svoji ženu a tři děti, otevřeně přiznává, že je v Číně kvůli penězům. „Fotbal je tady na vzestupu a ať se vám to líbí nebo ne, platí tu dobře. Proto sem všichni přicházejí. Je to moc dobrá nabídka na to, aby se dala odmítnout,“ svěřil se britskému Guardianu.

Zároveň ale podotkl, že život v komunistické Číně s sebou nese i určité nezvyklosti. „Poblíž obchodního centra, které se nachází nedaleko hotelu, kde bydlím, jsem viděl na ulici tank,“ uvedl Rosa. Stejně tak si postěžoval na příliš pálivou kuchyni.

Nakupování brazilských hráčů čínskými kluby je v souladu se současnou snahou Pekingu pozvednout v zemi fotbalovou kulturu. V rámci této snahy by si komunistická vláda přála do roku 2020 přitáhnout k fotbalu 50 milionů mladých Číňanů. Ve stejném roce by si vláda v Pekingu přála mít k dispozici 70 000 fotbalových hřišť.

Stanice BBC k tomu nedávno uvedla, že velkým fanouškem fotbalu je v zemi například prezident Si Ťin-pching, který už dříve prohlásil, že by si přál, aby jeho země v příštích 15 letech vyhrála mistrovství světa v tomto oblíbeném sportu. Podle statistik organizace FIFA se čínská reprezentace v současné době nachází na 81. místě, což je níže než stojí například Panama nebo africký Benin. Čínské mužstvo se na mistrovství světa dosud kvalifikovalo pouze jednou v roce 2002.

Čtěte také: Čína si naplánovala, že do roku 2050 bude ‚fotbalovou velmocí‘

Rozhodčí zastavil fotbalový zápas, účes hráčů odporoval islámu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články