Populista Wilders rozdává ženám sprej na ‚islámský testosteron‘
SPREJ 'OZNAČKUJE' ÚTOČNÍKA
Nizozemský protipristěhovalecký politik Geert Wilders rozdával obranné spreje nizozemským ženám. Spreje, které označkují útočníka červenou barvou, jim prý rozdal, aby se mohly bránit „islámským testosteronovým bombám“, řekl v narážce na silvestrovské sexuální útoky nejen v Německu.
Wilders, který je v Nizozemsku známý jako přední kritik islámu a někdy bývá řazen ke krajní pravici, zavítal do holandského městečka Spijkenisse poblíž Rotterdamu. Během krátkého vystoupení rozdal několika desítkám místních žen obranné spreje, které by je podle jeho slov měly ochránit před „islámskými testosteronovými bombami“.
Politik, který bývá některými kritiky označován jako populista, tak zřejmě reagoval na množící se zprávy o sexuálních útocích přistěhovalců na evropské ženy. Vzhledem k tomu, že pepřové spreje jsou v Nizozemsku zakázané, rozdával Wilders místním ženám spreje se špatně smytelnou červenou barvou. Ty sice útočníka nezastaví, ale aspoň ho na několik dní „označkují“.
Předseda parlamentní Strany pro svobodu během rozdávání pronesl krátký projev. V obklopení bodyguardů a policistů prohlásil, že pokud bude zvolen, „okamžitě uzavře hranice a nebude přijímat žádné další azylanty“, protože si to „Holanďané ve své většině nepřejí“. Podle agentury AP pak dodal, že lidé se v této souvislosti bojí o svou bezpečnost.
Vystoupení protipřistěhovalecky zaměřeného politika podle očekávání vyvolalo rozporuplné reakce. Řada žen se snažila prodrat dopředu, aby si mohly osobně převzít sprej od svého favorita. Některé si s ním udělaly i selfie. Na místě se ale objevilo i několik protidemonstrantů, kteří s Wildersem nesouhlasí.
Jedna z demonstrantek si například přinesla ceduli s nápisem: „Uprchlíci jsou vítáni, rasisté ne“. Policie ale protidemonstranty podle nizozemských médií zatkla, protože jejich shromáždění nebylo řádně nahlášené.
Wilders, jehož strana v současné době drží 12 z celkových 150 křesel v dolní komoře nizozemského parlamentu, je v zemi do značné míry kontroverzní postavou. V minulosti například přirovnal korán ke knize Mein Kampf a vedl kampaň za zákaz koránu v Nizozemsku. Rovněž podporuje uvalení zákazu na stavbu nových mešit. V posledních měsících značně stoupla jeho popularita v souvislosti s migrační krizí a podle průzkumů jeho strana v příštích parlamentních volbách značně posílí.