Šňupačka. Se vším všudy. Zašla Praha parodií příliš daleko?

Marketing Lítačky

Šňupačka. Se vším všudy. Zašla Praha parodií příliš daleko?NOVÉ 6
Domov

Kristýna Novotná

O názvu nové pražské karty na městskou hromadou se dlouho diskutovalo, na sociálních sítích tuto debatu podpořila i sama Praha. Na oficiálním profilu Lítačky zveřejnila nejrůznější parodie, které se na internetu objevily. Mezi nimi i Šňupačku, a to se vším všudy.

Čtyři tenké lajny bílého prášku na kapesním zrcátku a u toho zelená karta s názvem Šňupačka. Ačkoli se jedná o parodii na novou pražskou tramvajenku, na sítích se objevila kritika toho, zda je vhodné, aby mělo hlavní město na oficiálním účtu obrázek nabádající k užití drogy, a to právě za pomoci zelené tramvajenky.

Oficiální facebookový profil Lítačky spravuje podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana městská firma Operátor ICT. Na dotaz deníku ECHO24.cz ohledně toho, zda je v pořádku, aby firma sdílela fotomontáž, kterou by bylo možné považovat za šíření toxikomanie, byl zaražený. Účet prý nekontroluje a podobné obrázky se internetem šíří i bez jejich pomoci.

„Tohle se na internetu sdílí i bez nás a podobné snímky se objevují i v komentářích, tomu nezabráníme,“ řekl serveru Hofman. „Neznám přesné důvody, které k tomu Operátora vedly, ale domnívám se, že chtěl rozproudit diskuzi nad názvem a ukázal další názvy. Datum příspěvku odpovídá tomu, kdy jsme představili pracovní název,“ dodal mluvčí magistrátu.

Jenže operátor daný snímek, stejně jako ostatní parodie, zřejmě nenasdílel, stáhl jej a znovu zveřejnil s uvedením zdroje Facebook. Pražský magistrát se nakonec ale rozhodl příslušný obrázek stáhnout. Kromě Šňupačky se na internetu objevily parodické názvy Lízačka, Běhavka nebo Krndačka.

Praha začala novou kartu MHD vydávat v úterý, za celý den o ní požádalo 716 lidí. Pilotní projekt Lítačky potrvá do června. Náklady na zavedení karty město odhaduje do deseti milionů korun. Vlastníka opencard, eMoneyServices (EMS) se Praha ale nezbaví, Lítačka funguje na operačním systému DOS, který patří EMS.

Čtěte také: Skupina J&T koupila třetinu firmy, která vyvinula Lítačku

Bude Lítačka druhá Opencard? Praha nevlastní klíčové části softwaru