1 CO SE UČÍ HODNOSTÁŘI?

Příručka pro nové biskupy: Zneužívání hlaste úřadům, jen když musíte

, NOVÉ

Témata: , , ,

Katolická církev učí nově jmenované biskupy, že mají zneužívání dětí nahlašovat úřadům pouze v případech, kdy jim to přikazuje zákon. Vyplývá to aspoň z příručky, kterou podle britského deníku The Guardian dostávají nově jmenovaní biskupové během zaškolovacích programů. V příručce se uvádí, že případné zneužívání dětí by se měli duchovní pokoušet vyřešit primárně uvnitř katolické církve.

Příručky pro nové biskupy se podle Guardianu používají už od minulého září. Veřejnost se o nich ale dozvěděla až před několika dny, kdy je Vatikán oficiálně představil. Některé detaily zmíněné v příručce pak přiblížil vatikánský novinář John Allen na katolickém serveru Cruxnow.

V příručce se podle něj uvádí například to, že biskupové mají zneužívání dětí nahlásit úřadům pouze v případech, kdy jim to ukládají zákony dané země. V příručce, z níž cituje Guardian, se uvádí, že pokud to zákony vysloveně nevyžadují, „není nutně povinností biskupa hlásit úřadům, policii nebo státním zástupcům, když se dozví o zločinech nebo hříšných činech“.

Případy sexuálního zneužívání by podle příručky měly úřadům hlásit především samy oběti nebo jejich příbuzní. Naopak církevní hodnostáři by se měli snažit (v případě, že to jde) vyřešit celou záležitost uvnitř katolické církve. V příručce je zároveň uvedena statistika, podle níž je ve většině podobných případů pachatelem příbuzný či rodinný známý oběti a ne církevní hodnostář.

Příručku sepsal kritik genderu

Za příručkou, která obsahuje i tyto kontroverzní pasáže, stojí francouzský jezuita Tony Anatrella, což je konzultant Papežské rady pro rodinu. Rada, která vznikla v 80. letech, má za úkol chránit tradiční rodinné uspořádání. Samotný Anatrella se v minulosti ostře vyjadřoval například proti teoriím genderu.

Údiv podle Guardianu vzbuzuje především to, že se na zaškolovacích programech pro nové biskupy, jejichž součástí je i tato příručka, nepodílí Komise katolické církve na ochranu dětí. To je organizace, kterou v březnu 2014 založil papež František za účelem potírání sexuálního zneužívání uvnitř katolické církve.

Účast Komise by přitom mohla být žádoucí, protože ta má vůči zneužívání mladistvých nulovou toleranci. Podle církevního úředníka, kterého oslovil britský deník, komise považuje nahlašování zneužívání úřadům za „morální povinnost, jedno jestli to zákony vyžadují nebo ne“. Podle zdrojů Guardianu by se ale Komise měla brzy do zaškolovacích programů zapojit.

Samotný zaškolovací kurz pro nové biskupy podle vatikánského novináře Allena funguje od roku 2001 a prošlo jím zhruba 30 % vyšších církevních úředníků. Příručka, kde se hovoří o (ne)nahlašování zneužívání je ale jeho součástí teprve posledních několik měsíců.

Čtěte také: Papež: Pedofilové jsou mezi kněžími i biskupy. Ale kardinály ne

Katolická církev v Německu odškodnila 1380 obětí zneužívání

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.