Brusel podpoří bezvízový styk s Tureckem. ČR: A co Ukrajina?

Dohoda EU a Turecka

Brusel podpoří bezvízový styk s Tureckem. ČR: A co Ukrajina?AKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Evropská komise podpoří ve středu „podmíněný“ souhlas Evropské unie s bezvízovým stykem s Tureckem. Uvedla to na svém webu zpravodajská stanice BBC s odvoláním na nejmenované zdroje. Krok je součástí březnové dohody mezi EU a Ankarou, která na jejím základě v minulých týdnech významným způsobem omezila počty migrantů přeplouvajících z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři. Podle českého ministerstva zahraničí by měla EU uplatnit stejný přístup i k otázce bezvízového styku s Ukrajinou. Z ČR znějí i další kritické hlasy – za chybu to označil předseda ODS Petr Fiala a s návrhem nesouhlasí ani místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Komise hodlá ve středu navrhnout bezvízový vstup do schengenského prostoru pro turecké občany, aniž by Ankara již splňovala potřebné podmínky. EU se totiž podle britské stanice obává, že pokud nebude dohoda o bezvízovém styku, Turecko nebude plnit dohodu ohledně imigrantů. Turecko podle BBC neplní kritéria například ohledně svobody slova, spravedlivého soudnictví či lepší ochrany menšin.

Mluvčí komise Mina Andreevová v pondělí řekla, že Turecko udělalo v minulých týdnech velký pokrok ve snaze splnit evropské podmínky k tomu, aby Evropská komise mohla navrhnout zavedení bezvízového styku pro turecké občany. Zda komise skutečně ve středu navrhne bezvízové cestování pro 75 milionů tureckých občanů ale mluvčí jednoznačně neřekla a odkázala až na středeční jednání eurokomisařů.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR v reakci uvedlo, že záleží hlavně na dodržení stanovených podmínek zeměmi, které o vízovou liberalizaci usilují. Zdůrazňuje, že pokud se Brusel rozhodne vyjít vstříc Turecku, měl by zároveň vyhovět i Ukrajině, která o bezvízový styk rovněž žádá.

„EU podporuje zavedení bezvízového styku pro krátkodobé pobyty pro země, o kterých se nyní jedná, tedy včetně Ukrajiny a Turecka. Jde o víza do 90 dnů, tj. zejména turistická, na dlouhodobých vízech a pobytech se nic nemění. Pro ČR je důležité, že Komise jak v případě Ukrajiny, tak Turecka potvrzuje splnění všech podmínek, tj. připravenost těchto zemí na bezvízový styk. Navíc jsme v minulosti několikrát zdůraznili, že přístup k Turecku musí být stejný jako k ostatním zemím, které o vízovou liberalizaci žádají, např. jako u zmíněné Ukrajiny,“ uvedlo MZV s odkazem na ukrajinskou žádost. „Rada (členské státy EU) a Evropský parlament musí nyní odhlasovat změnu unijního předpisu, který rozděluje třetí země na země s krátkodobým vízem do EU a bez víza. Termín pro toto hlasování nebyl ještě stanoven.“

„Jedním z hlavních problémů posledních let EU je nedostatečné dodržování pravidel, na kterých se členské státy samy předtím shodly,“ kritizoval návrh první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Navrhovaný ‚podmíněný‘ souhlas Evropské unie s bezvízovým stykem s Tureckem, ačkoli Ankara nesplňuje potřebné podmínky jako svobodu slova či spravedlivé soudnictví, je pokračováním tohoto stavu. Nesouhlasím za současné situace s tímto návrhem.“

Svůj nesouhlas s bezvízovým stykem s Turekcme vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala. „Je chybou, že EK podporuje zavedení bezvízového styku s Tureckem. Oheň neuhasíte tím, že do něj nalijete benzín,“ napsal Fiala na Twitter.

„To je na otevřený protest, občanskou revoltu. Komise bez demokratického mandátu, což EU komise je, nevzešla ze žádných voleb, nám diktuje. Turecko nasazuje vojenskou sílu proti silám bojujícím s IS, navíc tuto zločineckou instituci podporuje obchodně i jinak,“ kritizoval návrh bývalý pražský primátor a velvyslanec v Rakousku Jan Koukal v příspěvku na Facebooku. „S Tureckem problém neřešíme, ale naopak rozšiřujeme hlouběji do EU. Evropu je třeba bránit a ukazuje se, že především přes bruselskou administrativou.“

Turci nebudou vyžadovat víza od řeckých Kypřanů

Některá média, včetně například listu Financial Times, ale s odkazem na své zdroje uvedla, že návrh v tomto smyslu nejspíš padne. Bude však podle nich „podmínečný“ s tím, že závěrečná zpráva o skutečném splnění všech 72 potřebných podmínek bude přijata v polovině června.

Kypřané z řecké části ostrova nebudou potřebovat víza při cestách do Turecka, což ale podle turecké vlády neznamená, že Ankara uzná Kypr. Prohlásil to nejmenovaný turecký vládní úředník, jehož citovala agentura Reuters.

Podle rozhodnutí zveřejněného v oficiálním věstníku turecká vláda schválila zrušení víz pro občany EU, pokud stejný krok udělá i Brusel. Evropská unie slíbila Ankaře bezvízový styk od června za pomoc při zvládání migrační krize.

Kypr je od turecké invaze v roce 1974 rozdělen na Severokyperskou tureckou republiku, kterou uznává jen Turecko, a Kyperskou republiku. Kypr je členem EU, ale de facto jen jeho řecká část, která již několik let blokuje rozhovory o vstupu Turecka do unie, neboť považuje Ankaru za okupanta severní části ostrova. Ankara zas například neumožňuje lodím a letadlům z jižní části Kypru vstup do tureckých přístavů a letišť.

Čtěte také: Turecko hrozí blokací dohody s EU o migraci. Chce zrušit víza do Evropy

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články