Truc bezpečnostní výbor: zřejmě proběhne, policisté ale nemohou mluvit

Hlasování bude těsné

Truc bezpečnostní výbor: zřejmě proběhne, policisté ale nemohou mluvitNOVÉ
Robert Šlachta Foto: Repro: ČT24
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Mimořádné jednání sněmovního výboru pro bezpečnost k situaci v policii se nakonec nemusí vůbec konat. Schválit program musí více jak polovina přítomných poslanců, rozhodování však bude podle průzkumu deníku ECHO24.cz velmi těsné. Poslancům hlavně vadí, že na schůzi nepřijde také druhá strana sporu – policejní prezident Tomáš Tuhý. Problematický je také závazek mlčenlivosti přizvaných policistů. O zbavení mlčenlivosti rozhoduje ministr vnitra na návrh Poslanecké sněmovny, ta se však sejde až příští týden. Schůzi svolal na čtvrtek místopředseda výboru Bronislav Schwarz (ANO) bez vědomí šéfa výboru Romana Váni (ČSSD), který je na služební cestě.

„Zda budeme hlasovat proti, se teď nedá s jistotou říct. Uvidíme, zda bude program upřesněn. Další problém je, že pokud někdo zve k podání vysvětlení jednu stranu sporu, má pozvat i stranu druhou, a to se zatím nestalo,“ řekl deníku ECHO24.cz poslanec a člen bezpečnostního výboru Stanislav Huml (ČSSD).

„Proto jsme iniciovali vznik vyšetřovací komise, která je svými pravomocemi pro takovou situaci vhodnější. Kdy jindy ji zřídit, když ne v době, kdy vrcholí brutální spor o policii, kdy se už i policejní špičky vzájemné obviňují z toho, že jsou zločinci,“ pokračoval Humpl. Vznik komise podporuje i opoziční TOP 09.

Ke schválení programu jednání výboru je podle jednacího řádu Sněmovny potřeba minimálně nadpoloviční většina hlasů přítomných poslanců. Výbor má 15 členů, z důvodu zahraniční cesty se ho nezúčastní jeho předseda Roman Váňa a komunistická poslankyně Zuzka Bebarová Rujbrová. Ze zbylých 13 hlasů by tak muselo pro návrh programu zvednout ruku minimálně 7 členů výboru.

Spory ve vládní koalici, které vyvolala reorganizace policie, budou dnes v podvečer znovu řešit také lídři vládních ANO, ČSSD a KDU-ČSL na koaličním jednání. Prezident Miloš Zeman se předtím setká na Pražském hradě s Andrejem Babišem a ministrem vnitra Milanem Chovancem.

Podle průzkumu deníku ECHO24.cz to zatím vypadá, že návrh programu těsně projde. Pro uskutečnění schůze je čtveřice poslanců z vládního hnutí ANO či lidovecký poslanec Ivan Gabal. „Patrně ho podpořím. Očekávám stanovisko policistů a státních zástupců k návrhu reorganizace celorepublikových útvarů a doporučení, jak překonat současnou krizi v policejních útvarech po podpisu reorganizace,“ uvedl deníku ECHO24.cz Gabal.

Ruku zvedne, byť s výhradami, zřejmě i komunistický poslanec Josef Zahradníček nebo poslanec Úsvitu Martin Lank. „Byl bych raději, kdy byl na jednání výboru přítomen i pan policejní prezident Tuhý. Nejsem ještě pevně rozhodnut, ale obecně jednání výboru spíše podporuji,“ uvedl Lank. Kriticky se proti záměru svolat schůzi kromě sociální demokracie naopak již dříve postavil poslanec Daniel Korte (TOP 09) či Jana Černochová (ODS).

Policisté jsou vázáni mlčenlivostí

Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta a šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek – a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan mají před poslanci bezpečnostního výboru ve čtvrtek odpoledne vystoupit podle navrženého programu „v souvislosti s jejich vyjádřením do médií a tisku k bezpečnostní situaci v České republice“. Měly by tak předložit důkazy o možném propojení špiček policie na lidi kriminálního prostředí, na které v posledních dnech upozorňovali.

Přizvaní policisté jsou však vázáni mlčenlivostí, což je podle poslance Humla z bezpečnostního výboru další problém. „Pokud se s nimi máme normálně bavit, je potřeba, aby byli zbaveni mlčenlivosti. Jinak budou páchat trestný čin a tomu mi přece nemůže být přítomni,“ dodal.

Podle ministra Milana Chovance, který pozvánku na jednání výbor zatím nedostal, však může být problém závazek mlčenlivosti. O zbavení rozhoduje sice ministr vnitra, ale na žádost Poslanecké sněmovny, která by to musela zařadit jako nový bod jednání. Nejbližší schůze začne však až za týden. Šlachta dnes Aktuálně.cz řekl, že požádal o zbavení mlčenlivosti.

Sociální demokraté se proti postupu Schwarze, který schůzi svolal za zády předsedy výboru Romana Váni, ohradili. Schwarz svolal výbor totiž v době, kdy Váňa pobývá pracovně v zahraničí. Ten to označil za zcela nestandardní postup. „Jistě by to mohlo počkat do pátku odpoledne, kdy už budu v Praze, nebo na příští týden, kdy jsem měl v plánu výbor svolat,“ uvedl Váňa.

ANO a KDU-ČSL trvají na Bezpečnostní radě státu

Spory uvnitř policie se vyostřily poté, co v pondělí ředitel ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek řekl, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z úniku informací v případu, kde jde o stamiliony. Tuhý na něj v úterý za tato slova podal trestní oznámení Generální inspekci bezpečnostních sborů. Chovanec řekl, že policejní prezident má jeho důvěru.

Spory ve vládní koalici, které vyvolala reorganizace policie, budou dnes v podvečer znovu řešit také lídři vládních ANO, ČSSD a KDU-ČSL na koaličním jednání. Lidovci a hnutí ANO trvají na svolání Bezpečnostní rady státu v co nejkratším termínu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ji nelze účelově svolávat, sejít se proto má až v řádném červencovém termínu.

Prezident Miloš Zeman se předtím setká na Pražském hradě s místopředsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) a ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Probere s nimi jejich neshody nad reorganizací policie, k tématu se plánuje vyjádřit ve čtvrtek.

Čtěte také: Bradáčová: S kým budu nově jednat, nevím. S Babišem nehraju

Boj elitních policejních útvarů – občas úspěch, občas fiasko

Malé vítězství Šlachty? Výbor bude ve čtvrtek, zařídil to poslanec ANO

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články